250 x 250 Reklam Alanı

Evet arkadaşlar size bu yazımda Google ‘da aramalarınızı kolaylaştıracak Google Arama Sembollerinden bahsedeceğim. İnternetin hayatımıza girmesiyle bir çok araştırmayı internet üzerinden yapıyoruz ve bu durum giderek artıyor. Ancak bu durumun en büyük dez avantajı da bildiğiniz üzere BİLGİ KİRLİLİĞİ ! 

Artık aramalardan doğru aramayı veya doğru olanı bulmak oldukça zorlaşıyor. Herkesin veri girebildiği bir ağ olan internet her geçen gün kirleniyor. İşte ben de tam burada arama operatörleri ile hedefimize doğrudan ulaşabilmeyi anlatacağım.

Google Arama Sembolleri ve Kullanım Şekilleri:

@ Sembolü

Sosyal ağ araması diyebiliriz. Örneğin @webwebi araması ile webwebi.net ‘e ait sosyal medya hesaplarına ulaşmış olursunuz.

$ Sembolü

Fiyatlara yönelik aramadır. Örneğin, iphone 1000 $ şeklinde arama yapabilirsiniz.

+ Sembolü

Google Plus da yapılan aramadır. Örneğin, +webwebi veya webwebi+ ile Google Plus webwebi sayfasına doğrudan ulaşmış olursunuz.

# Sembolü

Hepinizin bildiği hashtag etiketi amacı doğrultusunda Google aramalarda da yer alıyor. Popülerliği artan konu aramalarında kullanabilirsiniz.

- Sembolü

Arama sonuçlarından belli kelimeleri veya siteleri çıkartmak için kullanılır. Örneğin, “aslan” diye arama yaptığınızda aslan kelimesi Galatasaray ile anıldığından Galatasaray’lı aslan fotoğrafları karşınıza çıkabilir. Ama aramayı “aslan -galatasaray” şeklinde yaparsanız daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

' ' Sembolü

Bir kelimeyi veya kelime öbeğini “….” operatörleri arasında  yazdığınızda, sonuçlarda yalnızca aynı kelimeleri aynı sırada, tırnak içinde verildiği gibi içeren sayfalar yer alır. Bu yöntemi yalnızca tam olarak bir kelimeyi veya kelime öbeğini arıyorsanız kullanın çünkü tam noktasal arama sonucu olduğundan veri bulmada zorlanabilirsiniz.

* Sembolü

Yıldız operatörü için de tabir yerinde ise boşluk doldurma diyebiliriz. Bir cümle içinde bir veya daha fazla kelimeyi arıyorsanız aradığınız kelimeler yerine * operatörünü koymanız yeterli olacaktır. Örneğin, “ağaç yaş iken *” aramasında sonuç olarak ağaç yaş iken eğilir cevabını hemen alabilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı