Evet ! Çok konuşuluyor değil mi PageRank. Adeta bir büyü gibi bir şey. Tabir yerinde ise sitemin PageRank’ı yüksek olsun da gerisi önemli değil diye bile bakabiliyoruz bazen.

2015 yılının başlarından beri her ne kadar bir çok kişi yeni güncellemeler ile artık PageRank (PR) nin bir kıymetinin kalmadığını söylese de, günümüzde bence hala daha bir çok blogger veya analiz meraklıları en çok dikkate aldığı unsurlardan biri PR’dir.

Acaba kedi uzanamadığı ciğere … şeklinde biri kuyuya taş atmış olmasın bu PR konusunda. İnsanın aklına gelmiyor değil sonuçta kavram Google’un ve hala daha Google kaynaklarında “PageRank’ı kullanarak bir sayfanın önemini görün” başlıklı makaleler de mevcut. Meraklısına: https://support.google.com/toolbar/answer/79837?hl=tr

Ben birebir şekilde PR önemli veya önemsiz diyemem ama şunu çok rahat söyleyebilirim ki aşağıda yazacaklarımı siteniz için yaptığınızda sitenizin genel kalitesi ve değeri artacaktır. O sebeple dikkate almanızı öneririm.

PageRank, Google’un çeşitli algoritmaları tarafından ölçülür. PageRank algoritmasının temel yapısı sitenin link yapısının değerlendirilmesidir. (PageRank  artık hikaye oldu diyen bir çok blogger da bu noktada ortaya çıkıyor, sahte backlink olayları vs den dolayı artık Google dikkate almıyor bu işi diye bir düşünceye sahipler)

PageRanl tanım ve genel özelliği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili yazımız : Google PageRank ‘ okumanızı tavsiye ederim.

Gelelim Esas Meselemize : PageRank Değeri Nasıl Yükseltilir?

Google’un değer verdiği sitelere “Kayıt Olmak”

PageRank değerinizi arttırmak için yüksek kaliteli Backlinkler elde etmeniz gerekmektedir. Bunu yapabileceğiniz alternatiflerden bir yol da sitenizi Google’un değer verdiği sitelere LİNK alacak şekilde eklemek olacaktır. Bu dizin sitelerine örnekler: DMOZ, Yahoo Directory, Best of the Web vs şeklindedir.

Güncel Olmalısınız

Google içeriği yeni olan siteleri gerçekten önemsiyor ve değer veriyor. Sitenize yazıları ekledikçe Google botları sitenizi tarayacaktır ve dolayısıyla da PageRank değerinizi yükseltme şansına sahip olacaksınız.

Sitenizi Nasıl taratacağınıza dair bilgi sahibi değilseniz bu yazı tam size göre >> En Hızlı index alma aracı : Google Webmaster

Kaliteli İçerik

PageRank değerinizi yükseltmek için kaliteli içerikler paylaşın, böylece yazılarınızı okuyan okuyucularınızın paylaşabileceği içeriklere sahip olarak çeşitli ortamlardan backlin kazanmış olacaksınız.

Backlink Almak

Başta da dediğimiz gibi PR Algoritmasının en önemli noktası Link’tir. Sitenize kaliteleri sitelerden Link aldıkça sitenizin Google gözünde değeri artmış olacaktır ve PR değerine sahip olmuş olacaksınız. Aşağıdaki yöntemler ile sitenize Link alabilirsiniz;

Sitelere-Bloglara Yorum Yapmak

Link Değişimi

Ziyaretçi Yazarlık

Sosyal İmleme

Sitelere Reklam Vermek (Banner-Link)

Forumlara üye olmak

Link Almaya PR6 bir siteden başlamaya ne dersiniz ? >> PageRank 6 Siteden Kalıcı Backlink ‘inizi Aldınız Mı ?

Şimdi değerlendirme aşaması sizde bugün bir çok blog da yukarıdaki maddeleri size örneğin, Alexa da üst sıralara çıkmak, SEO için bunları yapın şeklinde içerikler arasında da bu başlıklara yakın içerikler yer almıyor mu?

Bu alana reklam verebilirsiniz!