3D Yazıcı Teknolojisi

Arti90Son yıllarda giderek yaygınlaşan ve kullanımı artan 3D yazıcıları yakından incelemeye hazır mısınız? Öncelikle bu teknolojinin geçmişine bakacak olursak 80’li yıllara gitmemiz gerekecek.

1980’lerde geliştirilen 3D Printing (Katmanlı Üretim) teknolojilerinin az adetli ve karmaşık parça üretimlerindeki fayda ve katma değeri üreticiler arasında yaygın olarak bilinmektedir. Bunun yanında birçok sektörde Katmanlı Üretim, geleceğin teknolojisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle bilgi işlem ve 3D modelleme alanlarındaki gelişmelerle beraber bu teknolojiler kullanıcılar arasında varlığını ve yaygınlığını arttırmış, ilaveten farklı kullanım alanlarında da daha ciddi katma değerler yaratma ışığını yakmıştır.

Türkiye olarak ta bu teknolojiye uzak kalmadığımızı söyleyebiliriz. Türkiye’nin ilk ve tek 3B Dijital Fabrikası olan +90 3B Dijital Fabrika, Türk sanayisi ve tasarımcılarını katmanlı üretim teknolojileri (3 boyutlu baskı) ile tanıştırmış ve kısa sürede dijital imalat sektörünün lideri konumuna ulaşmıştır. 2005 yılında kurulan firma sadece prototip üretimi ve ön seri üretim yapmıyor, 10 yılın vermiş olduğu tecrübe ve bilgi ile farklı hızlı kalıplama tekniklerini kullanarak müşterilerinin tasarım ve ürün geliştirmede ihtiyaç duydukları, gerçek ürün olarak da kullanılabilecek nitelikte acil parça üretimleri de yapılmaktadır.

Bilgisayarınızda yaptığınız bir modellemeyi 3 boyutlu olarak elinize almaya hazır mısınız? Düşündüğünüz kadar zor olmadığını söyleyebilirim. Bilgisayar ortamındaki tasarımınızın prototip/model/maketinin üretilmesi için 3B datasını STL formatında +90 ulaştırmanız yeterli. Sonrasında bir proje yöneticisi sizinle derhal temasa geçiyor ve tasarımınız için uygun 3B baskı çözümleri ile diğer tüm detayları sizinle paylaşıyor. Maliyet ve üretim ile ilgili onaylarınız ardından tasarımızın 3B baskısı en kısa zamanda tamamlanarak tarafınıza iletiliyor. Süreç gördüğünüz gibi oldukça basit.

Maliyetleme konusunda eğer kafanıza takılan bir şey varsa ” arti90.com” adresini ziyaret ederek basit bir hesap oluşturma adımı sonrası teklif alabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara