Ping Nedir ? Önemi ve Nasıl Kullanılır ?

Web Siteniz içerisinde yayınlanan bir makale ya da yazının arama motorları tarafından daha hızlı bir şekilde indexlenebilmesi için siteniz üzerinden ping servislerine istek gönderilmesi, yazınızın daha hızlı bir şekilde indexlenmesini sağlamaktadır.

Ping servisleri kısacası yüksek ölçekli veri depolama alanlarıdır.  Sitenize girilen içeriklerin daha sonrasında bu ping servislerine istek göndererek güncelleme olduğu ve yeni bir yazının girildiği hakkında karşı ping servislerini bilgilendirmesini sağlar.  Bu sayede sitenize arama motorlarına ait robot botlarının hızlı bir şekilde ulaşarak verilerinizi indexlemesi sağlanır.

Bu işlemi siteniz içerisinde gerçekleştirebilmek için .asp .aspx ve .php gibi yazılım dillerinde SendPing fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

WordPress sitelerde bu servisi kullanmak çok daha kolaydır 

Bunun için Wp-Admin paneline bağlanarak “Ayarlar” menüsündeki “Yazma” menüsüne girerek “Servisleri Güncelle”  bölümünde bulunan liste menüsüne güncel ping servis linklerini girmeniz yeterlidir.

En temel yapmanız gereken ping siteleri:

http://rpc.pingomatic.com/
http://ping.blogs.yandex.ru/RPC2
http://bing.com/webmaster/ping.aspx
http://api.my.yahoo.com/ping
http://api.my.yahoo.com/RPC2
http://api.my.yahoo.com/rss/ping

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
×

Bir Şeyler Ara