Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Fotoğraf ya da video kayıtları ile özel bir günü, anı, hatırayı kaydetmek ve geçmişten birer parça saklamak yirmi birinci yüzyılın en yaygın alışkanlıklarından biri. Bilgisayarlarımız ya da telefonlarımız sayısız fotoğraflarımızı depolamak için gayet uygun olsalar da, istemeden de olsa bu dosyalara zarar vermemiz pek de zor değil. Peki silinen fotoğrafları geri getirme işlemi nasıl yapılır? Windows’dan Android’e, iOS’den Linux’a birçok farklı işletim sisteminin kendine has yedekleme ve kurtarma prosedürleri var. Bir ‘ilk yardım’ hamlesi olarak bu prosedürler hakkında basitçe bilgi sahibi olmak, muhtemel dosya kayıplarımızı en aza indirebilir.

1) Fotoğraflarım nereye gitmiş olabilir?

Genel olarak; son zamanlarda silinen fotoğraflar, fotoğraflar, Office dosyaları, müzikler, videolar, metinler ve diğerleri dahil olmak üzere tüm silinmiş verileriniz, bunları depolayan Geri Dönüşüm Kutusu’na gider. Dolayısıyla dosyalarımızla ilgili bir sorun yaşadığımızda ilk bakmamız gereken yer Geri Dönüşüm Kutusu’dur. Yalnızca bilgisayar kullanıcıları için değil, aynı zamanda Android kullanıcıları için de Google Play sekmeleri arasında bir ‘Trash’ kategorisi mevcut. Silinen fakat geri döndürülmesi mümkün olan dosyalar, bu kategoride depolanıyor. Aynı Geri Dönüşüm Kutusu gibi dosyalar manuel işlemler sayesinde kalıcı olarak silinebiliyorlar. -Geri dönüşüm kutusu simgesine çift tıklayın -Kurtarmak istediğiniz öğe ya da öğeleri seçin -Dosyaları kurtarmak için sağ tıklayıp ‘kurtar’ seçeneğini kullanın

2) Üçüncü parti yazılımlar

Bazı durumlarda depolama sistemimizde yer alan fakat belirli ya da belirsiz bir sorunun sonucunda silinen dosyaları geri getirme işlemi için üçüncü parti yazılımlardan destek almamız gerekir. Bu tür yazılımların güvenilirliği fazlasıyla çeşitlilik gösterse de son kullanıcının rahatlıkla işlem yapabileceği, basit bir ara yüze sahip olan kurtarma araçları fotoğraf ve diğer dosyaları geri getirme konusunda pratik çözümler sunarlar.

3) Windows tarihini geri alma

Eğer aradığınız fakat tüm çabalarınıza rağmen bıraktığınız yerde bulamadığınız dosya ya da dosyalar bir süre önce bilgisayarınızda mevcut durumda kalmışlar ise, Windows ayarlarındaki ‘Sistemi geri yükle’ seçeneği ile küçük bir zaman yolculuğu yapabilir; bilgisayarda silinen fotoğrafları geri getirme işlemini yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara