WordPress 4.3 Sürümü Yayınlandı

[dropcap style=”dark”]M[/dropcap]erhabalar, bugün WordPress ‘in bugün yayınladığı 4.3 sürümünden bahsedeceğim.

Dünyanın en popüler web yazılım uygulaması olan wordpress son birkaç aydır çeşitli versiyonlarını yayınladıktan sonra geçtiğimiz haftalarda yazılımın 4.2.4 sürümü yayınlanmıştı. ve bugün yayınlanan  4.3 sürümü ile 4.2….. serisine son verdi.

Çok çeşitli özelliklerle birlikte çıkarttığı bu sürüme güncellemenizi hemen yapmanızı tavsiye ederim.

WordPress 4.3 sürümü ile gelen yeni özelliklere değinecek olursak,

Biçimlendirme kısayolları

WordPress 4.3 içindeki biçimlendirme kısa yolları ile yazım hızınızı artırabilirsiniz. Artık liste oluşturmak için yıldız kullanın, rakamlar ile başlıklar oluşturun. Akışınızı bozmaya gerek yok. metniniz * ve # ile çok güzel gözükecek.

Site ikonları

wp-site-ikon

Site ikonları sitenizi, tarayıcı sekmeleri, yer imleri menüleri ve mobil cihazlardaki ana ekranlarda yansıtıyor. Özelleştirici içinden sitenize özel ikonunuzu ekleyin. Tema değiştirseniz bile sabit kalacaktır. Tüm sitenizin markanızı yansıtmasını sağlayın.

 Özelleştirici içinde menüler

wp-ozellestir

Menünüzü oluşturun, güncelleyin ve atayın, hepsi özelleştiricinin içinde canlı önizleme ile. Yeni özelleştirici tasarımı mobil dostu ve erişilebilir arayüzü ile yanınıza. Her süüm ile beraber sitenizi istediğiniz hale getirmek daha kolay ve hızlı bir hale geliyor.

Daha iyi Paralolar

wp-parola

WordPress’in parolalara yeni yaklaşımı ile sitenizi daha güvenli kılın. Artık parolalar e-posta ile iletilmek yerine parola sıfırlama bağlantısı gönderilecek. Sitenize yeni bir kullanıcı eklediğinizde ya da profilini düzenlediğinizde, WordPress otomatik olarak güvenli bir parola oluşturacak.

 

 

 

[infobox]Güncelleme yapmadan önce 2 dk içinde yedeğinizi alın. Yedek nasıl alacağım derseniz ilgili yazımızı okuyunuz.[/infobox]

Daha yumuşak bir yönetim deneyimi

Yönetim ekranlarında liste görünümlerinde yapılan değişiklikler WordPress’i tüm cihazlarda daha erişilebilir ve kolay kılıyor.

Sayfalar için yorumlar kapatıldı

Sitenizde yeni oluşturulan tüm sayfaların yorumları kapalı olacak. Tartışmaları blogunuzda, olması gereken yerde tutun.

Sitenizi hızlıca özelleştirin

Ön yüzde nerede olursanız olun, araç çubuğundaki özelleştir tuşuna basarak sitenizde kolayca değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Ayrıca Geliştiriciler için,

Kategorilendirme yol haritası

Birden çok kategoride kullanılan terimler artık ayrı ayrı kullanılıyorlar.

Şablon hiyerarşisi

single.php ve page.php. için yedek olarak singular.php eklendi

WP_List_Table

Liste tabloları birincil kolon belirtebilir ve belirtmelidir.

WordPress Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Hemen wp-admin panelinize giriniz. Bildirim çoğunlukla gelmiş olur panelinize eğer gelmedi ise; Sol menüde başlangıç yazısının üzerine mouse tutunuz ve açılan seklemede “Güncellemeler” başlığına tıklayınız. En yeni wordpress sürümünü kullanmak için güncelleyiniz ifadesi yer alacaktır, oradan güncelleme işlemini yapabilirsiniz.

Eğer ilk defa wordpress kuracaksanız son sürümü kurman için wordpress.org adresini ziyaret ediniz. Sağ bölümde mavi arkaplanla şekilde butonu göreceksiniz tıkladığınızda bilgisayarına inecektir.

İyi bloglar…

Yazar Hakkında
Toplam 278 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara