WordPress 4.6.1 sürümü ile tanıştınız mı?

WordPress şov devam ediyor. Neden mi şov dedim çünkü daha önce başka yazılarım da da yazdığım üzere dünya üzerinden her 4 siteden 1 inin kesin wordpress olmasına rağmen çalışmalarını ve özelliklerini her geçen gün geliştiren wordpress kullanım kolaylığını da her bir sürümü ile  bir kez daha ele alıyor ve sadece bloggerlar tarafından değil artık kurumsal firmalara, şirketlere, derneklere ve topluluk sitelerine de göz dikmiş durumda.

Bugün itibariyle gelen 4.6.1 sürümü ile gelen yenilikleri hemen sizinle paylaşalım;

  • 4.6.1 sürümü esasında bazı güvenlik açıklarını düzeltmek için geldi ve bu sürüm ile wordpress kod yapısındaki 15 açığı kapattı.
  • Güncelleme yaparken artık hangi aşamada olduğunuzu rahatça görebilecek ve acaba sorun var mı yok mu diye endişe duymayacaksınız.
  • Satır içi bağlantı kontrolü ile yanlışlıkla http://webwebi.net/wordpress.org gibi bir bağlantı verseniz de  WordPress bunun olmasını engellemek için otomatik kontroller yapıyor ve yanlışının hemen önüne geçmiş oluyor.
  • Geliştirilen içerik kurtarma ile siz yazdıkça WordPress içeriğinizi tarayıcınıza kaydeder. Kaydedilmiş içeriği kurtarmak WordPress 4.6.q ile artık daha da kolaylaşmış oldu.

[slogan align=”center”]Geliştiriceler içinde biraz detay verecek olursak;[/slogan]

Kaynak ipuçları

Kaynak ipuçları hangi kaynakların çekileceği ve önceden işleneceği konusunda tarayıcıya yardım ediyor. WordPress 4.6.1 stil ve betikleriniz için bunları otomatik olarak ekleyerek sitenizi daha da hızlı bir hale getiriyor.

Güçlü istekler

HTTP API artık Requests kütüphanesini kullanıyor, böylece HTTP standart desteği, büyük küçük harf duyarsız başlık bilgileri ekleme, paralel HTTP istekleri ve uluslararası alan adları destekleniyor.

Anında çeviriler

WordPress.org topluluk çevirmenleri tarafından bir eklenti ya da tema çevirisi hazır hale getirildiğinde WordPress en yeni dil paketini otomatik olarak yükleyecektir.

WP_Term_Query ve WP_Post_Type

Sorgu terim bilgileri için yeni WP_Term_Query sınıfı eklendi ve diğer taraftan yenş WP_Post_Type nesnesi yazı tipleri ile etkileşimi daha tahmin edilebilir hale getirdi.

JavaScript kütüphane güncellemeleri

Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1, ve Backbone.js 1.3.3 eklendi.

Yazar Hakkında
Toplam 256 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara