WordPress Rol Yetkileri

[dropcap style=”dark”]W[/dropcap]ordPress ‘te 5 adet kullanıcı rolü (yetki statüsü) bulunmaktadır.

Öncelikle yetki statüsüne göre inceleyeceğimiz rolleri sıralayalım;

  1. Yönetici
  2. Editör
  3. Yazar
  4. İçerik Sağlayıcı
  5. Abone

[slogan align=”left”]Abone[/slogan]

Abone Başlangıç ekranında görebilecekleri “wordpress blog” ve “diğer wordpress haberleri” kutularıdır. Ayrıca kendi profillerini düzenleyebilirler. Başka bir yetkisi yoktur.

İçerik Sağlayıcı

Başlangıç ekranında görebilecekleri abonelerin gördüklerine artı olarak “QuickPress” ve “Son taslaklar” kutuları olacaktır. İçerik sağlayıcı paneli Yazılar sekmesinde yapabilecekleri ise; yeni yazı ekleyebilir fakat yazının yayınlanması için yönetici onayı gerekir. Yazıları onaylanıncaya kadar bu yazılar “inceleme bekliyor” pozisyonunda kalır. Kendi yazıları dışında düzenleme ve silme yapamazlar. Yorumlar sekmesinde yapabilecekleri; tüm yorumları görebilir (kontrol bekleyen, onaylanmış, istenmeyen ve çöp) ancak hiç bir şekilde müdahale edemezler. Profilini düzenleme seçeneği aboneler ile aynıdır. Araçlar sekmesinde yapabilecekleri; Sadece Press This ‘i kullanabilir. Bunların dışında herhangi bir yetkileri yoktur.

Yazar

Yazar paneli Başlangıç ekranında görebilecekleri; içerik sağlayıcıların görebildiklerine ilave olarak Gelen bağlantılar ve “Şu Anda” ekranı olacaktır. Yazılar sekmesinde yapabilecekleri; tüm yazıları görüntüleyebilirler fakat değişiklik ya da onaylama silme işlemi yapamazlar. Kendi yazdıkları yazıları inceleme beklemeksizin yayınlayabilirler. Yine sadece kendi yazılarında değişiklik yapabilmektedirler. Ortam sekmesinde yapabilecekleri; tüm ortam dosyalarını görüntüleyebilirler, yeni dosya ekleyebilirler ancak kendi dosyaları dışında değiştirme ya da silme işlemi yapamazlar. Yorumlar sekmesinde yapabilecekleri; bu alanda içerik sağlayıcılardan farkı kendi yazılarına yapılan yorumlara müdahale edebilmeleridir. Profil ve Araçlar seçenekleri içerik sağlayıcılarla aynıdır.

Editör

Editör paneli Başlangıç ekranında görebilecekleri; yazarların görebildiklerine ek olarak “Son yorumlar” kutusunuda görebilirler. Yazılar sekmesinde yapabilecekleri; tüm yazılara her şekilde müdahale edebilirler. Yeni kategoriler oluşturabilirler ve etiketlere de aynı şekilde müdahale edebilirler. Ortam sekmesinde yapabilecekleri; tüm ortam dosyalarını görüntüleyebildikleri gibi, istedikleri şekilde buradaki dosyalara müdahale edebilmektedirler ve yeni ortam dosyaları da ekleyebilmektedirler. Bağlantılar sekmesinde yapabilecekleri; bağlantılara da istedikleri gibi müdahale edebilirler, bağlantı kategorileri dahi oluşturabilirler. Sayfalar sekmesinde yapabilecekleri; tüm sayfalara müdahale edebilirler, yeni sayfalar oluşturabilirler Yorumlar sekmesinde yapabilecekleri: Tüm yorumlara müdahale edebilirler Profil ve Araçlar seçenekleri yazarlar ile aynıdır.

Yönetici

Yönetici paneli Başlangıç ekranında görebilecekleri editörlerin görebildiklerinin yanı sıra “Eklentiler” ve “Güncellemeler” kutularını da görüntüleyebilirler. Yazılar, Ortam, Bağlantılar, Sayfalar ve Yorumlar sekmeleri editörler ile aynı şekildedir. Ayrıca yöneticiler; Görünüm, Eklentiler, Kullanıcılar, Araçlar ve Ayarlar ‘ı görüntüleyip tamamıyla müdahale edebilirler.

DİKKAT! Burada yazılanlar wordpress ‘in sade halidir. Herhangi bir bileşen ya da eklenti kurulu değildir. Yüklediğiniz eklentiler ve eğer varsa temanızın kontrol paneli vb. gibi sonradan eklenen sekmelere kimlerin müdahale edebileceğini ya da görüntüleyebileceğini kontrol etmeyi unutmayın.

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara