Anahtar (meta) kelime nasıl seçilmeli ?

Seo ile uzaktan yakından ilgilenmeyen birinin bile artık bildiği siteler de yer alan anahtar kelimeleri kullanıyor musunuz?
Peki anahtar kelimelerinizi neye göre seçiyorsunuz ?
Herkes ilgi alakası doğrultusunda bir web sitesini yönetir ve başlıca ilgi alanı bellidir. Ve bunlar direkt ilk anahtar kelimelerinizi oluştulur. Peki devamı …?

Bu noktada size farklı bir bakış açısı sunacağım : “Google Trend” Anahtar kelimeler sizleri arama motorunda o kelimeleri bulsunlar diye kullanıyorsunuz. Ben de bu doğrultuda size şunu rahatlıkla söyleye bilirim ki yan kelimelerinizi ana kelimelerinizi arayanlar neyleri aradılarsa onlardan seçmeniz.

Örnek verecek olursam diyelim teknoloji alanında bir blog açtınız. Akla gelen ilk anahtar kelimeler : teknoloji, internet, web, vs tarzda olacaktır. Ayrıca alt kategorilerinize göre başka kelimeleride eklediğinizi varsayalım.
Bu nokta şunu düşünün “teknoloji” kelimesini arayanlar başka neyleri en çok arıyor?
Bu noktada google.com/trends e tıklayın ve arama bölümüne “teknoloji” yazınız.
Karşınıza gelen ekranda internet arama hacmine ait bir istatistik gelecektir. ve hemen altında ilgili aramalar ve bölgeler gelecektir.
Burada liste başı ve yükselen kelimelerden size uygun olanları sitenize ekleyerek aranma hacmi yüksek kelimeler anahtar kelimeniz olursa bulunma olasılığınız da oldukça fazla olacaktır.

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara