Doğru Anahtar Kelimeleri Seçiyor musunuz?

En temel olarak herkesin bildiği bir şey ile yazıya başlayacak olursam, “Sitelerinizdeki anahtar kelimeleriniz sayesinde Google sizi bulur” gibi bir ifade herkesin kafasında yerleşik şekilde kalmıştır.

Bir arama terimi ile Google aramaları listeler peki siz bu listenin neresindesiniz ? Bu listeleme de Google; PageRank dahil 200 e yakın değerlendirme aracı ile siteleri puanlar ve listeleme yapar. Ama artık anahtar kelime seçimi bir başka etkili ! Öncelikle anahtar kelimelerin öneminin artmasına neden olan “Hummingbird Algoritması”ndan biraz bahsedelim.

Google Hummingbird Algoritması ile artık anahtar kelimeler için rekabete ve zorlu mücadelelere girmek zorunda olmayacaksınız. Bu güncellemenin asıl amacı Google’da uzun kuyruklu arama sorguları gerçekleştiren kişilerin sorgularına cevap bulabilmeleriydi. Yazılarınız uzun kuyruklu arama sorguları için iyi durumdaysa üst sıralarda yer alma olasılığınız artık eskiye göre daha fazladır. Bu nedenle anahtar kelime seçimleri siteniz için daha da önemli hale gelmiştir.

Peki nasıl bulunur bu Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler :

3 Yöntem’den bahsedeceğim:

  • Google Önerilerini Kullanmak: Yazınızı yazarken ilgili anahtar kelimelerinizi Google Arama’da yazarak cümlenin hangi arama ifadeleri ile tamamlandığını görebilirsiniz. Ör:

google-uzunkuyruk

  • Benzer Aramaları Kullanmak: Diyelim üstteki gibi bir arama sonucunda “seo hakkında herşey” ifadesini seçtiniz. Hemen sıralanan arama sonuçlarında sayfanın en altına gelerek ilgili aramaları görebilirsiniz. Ör:

google-ilgili-aramalar

  • Harici Programlar Yardımıyla: Bu konuda www.wordtracker.com ve www.wordstream.com sitelerini kullanarakta kuyruklu anahtar kelimelerinizi bulabilirsiniz. Wordtracker ‘da siteye girer girmez arama kısmına kelimenizi yazınız ve size aranma hacimleri ve ilgili kelimeleri hemen sıralasın. Ör:

wordtracker

Sizin bildiğiniz başka yöntemler var mı? 

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (1 Yorum)
kemal
kemal Yanıtla
- 12:47

paylaşım için teşekkürler artık daha özenli seçmeliyiz anahtar kelimeleri, bende search consol dan uzun kuyruklu aldığım arama sonuclarına göre yazılarımı şekillendiriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara