Domain Authority Nedir ? Ve Nasıl Yükselir ?

Yine bir SEO ölçütü ile karşı karşıyayız Blogger’lar…

Bu yazımda SEO veya Webmaster konularına ilgiliyseniz karşınıza çıkmış veya çıkabilecek bir terim olan “Domain Authority” (DA) ‘dan bahsedeceğim. Türkçe ifade ile “Alan Adı İtibarı” veya “Alan Adı Otoritesi” diye tanımlanmaktadır.

Domain Authority Nedir ?

MOZ tarafından oluşturulmuş algoritma ile sitelere 100 üzerinden verilen puanlama sistemidir. Moz, Google algoritmasına en yakın ve güvenilir algoritmaya sahip bir SEO değerlendirme araçları sunan bir şirkettir. Ve bir çok kriteri doğrultusunda analiz ettiği sitelere Domain Authority adını verdiği Puanlamasını yapar.

Alan adı otoritesi sitenizin arama motorlarında gösterdiği performansı etkileyen faktörlerden biridir. Eskiden sitelerin değeri sadece PageRank ile özdeşleşmişken artık alan adı otoritesi veya sayfa otoritesi gibi kavramlar da değerlendirme kriteri haline gelmişlerdir.

Domain Authority Puanınızı Nasıl Öğrenirsiniz ?

İşi kaynağından öğrenmek her zaman tercihimdir. Google’ a Domain Authority diye yazsanız zaten yüzlerce site ve sorgu aracı karşınıza çıkar. Ama siz  MOZ üzerinden de basitçe ve Ücretsiz bir şekilde öğrene bilirsiniz.

moz.com/researchtools/ose/ bağlantısına tıklayarak MOZ’un “Open Site Explorer” aracına ulaşmış olursunuz buradan sitenizi SEO açısından Genel bir analiz yaptığınız gibi Domain Authority sonucunuzu da görebileceksiniz.

Ayrıca sürekli girdiğim sitelerin puanını göreyim diyorsanız ve tarayıcı olarak  Chrome – Firefox gibi bir tarayıcı kullanıyorsanız moz.com/tools/seo-toolbar adresinden eklentiyi edinerek ziyaret ettiğiniz her sitenin DA’sını kolayca ve hızlıca öğrenebilirsiniz.

Domain Authority Nasıl Yükselir ?

  • Domain Yaşınızın 2 yılını doldurmuş olması.
  • Sitenize C klas IP den gelen bağlantıların (linklerin)  çokluğu.
  • Site içeriğinizin organik (kopya olmaması) olması.
  • Sitenizdeki sayfaların ziyaret süresinin yüksek olması.
  • Sitenizin sosyal medya ile olan ilişkisin iyi olması, Sosyal medyadan sitenize trafik alabilmeniz.

 

Daha detaylı bilgi için : https://moz.com/learn/seo/domain-authority

Yazar Hakkında
Toplam 256 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara