Eşli Batak Artık Cep Telefonlarımızda

Eskilerin kahve kültürü, yeni üniversite gençlerinin ise en popüler oyunu olan Batak oynunu artık cep telefonunuzdan oynayabilirsiniz. Aynı tat ve aynı heyecanla oynayacağınıza eminiz.

Ben daha önce oynamadım diyenler üzülmeyin sizde hiç vakit kaybetmeden telefonunuza basit ve hızlıca indirip hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

Bilmeyenler için yazımın sonuna doğru oyunu anlatacağım ama bir an önce bu güzel eşli batak oyununu oynamak için; android telefonu olanlar “ google play indir “ bağlantısından indirebilirsiniz. Apple kullananlar ise “ ios apk indir “ bağlantısından oyunu indirebilir.

Bilmeyenler için oyunu basitçe tarif edecek olursak, genellike 4 kişiyle oynanan eğlenceli bir kağıt oyunu olan batak bir deste kağıt ile oynanır. Dört çeşit batak oyunu vardır. Bunlar: Klasik batak oyunu, gömmeli batak oyunu, koz maça batak oyunu, eşli batak oyunudur.

Eşli batak oyununun normal bataktan tek farkı masada karşınızda oturan kişiyle beraber ortak oynamanızdır. Karşı karşıya oturan kişilerden kim koz söylerse karşı ortak olan tarafın eli masaya açılır. Oyunu da kısmen koz söyleyen kişi yönetmiş olur. İhale normal batakta olduğu gibi 5’ten değil iki kişinin ortak aldığı için 7’den açılır.

Klasik batak oyunu nasıl oynanır? Sorusunu da hemen cevaplamış olalım;

Bu oyun 4 kişiyle oynanır. Bir deste kağıt yani 52 adet kağıt 4 kişiye 13’er adet dağıtılır. Dağıtma işi bittikten sonra herkes elindeki kağıdın durumuna göre ihaleye girer. İhalede ilk söz sahibi kağıdı dağıtanın hemen solundaki ilk kişidir. Oyuncunun eli iyiyse ihaleye girer. Eli iyi olmasa bile ilk oyuncu ihaleye en az 5 diyerek girmek zorundadır. Sırasıyla diğer oyuncular elinin durumuna göre ihaleye girip girmemek konusunda özgürdür. Eli iyiyse ve yerden en az 5 el alabilecek durumdaysa ihaleye girer.

En az 5 alamazsanız girdiğiniz sayıya batarsınız. Diğer oyuncular da aldığı el kadar puan kazanır.

Bahsettiğimiz ihaleye giren kişi KOZ belirler ve ona göre oyun yürür. Oyun oynanırken ihalede verdiniz sayıyı alacak kadar el almalısınız. Atılan kağıtlar bir önceki atanın üstünde olanı atma şekliyle devam eder.

Sırasıyla en güçlü kağıtlar As, papaz, kız, vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 sayılarıdır. Güçlü kağıtlara(As, papaz, kız, vale, 10) sahip olmalısınız. Diğer önemli faktör dediğimiz koz olabilecek kağıt türleri ise; Kupa, Maça, Karo, Sinek‘tir.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara