Facebook gönderilerinizi kaç kişi beğeniyor ?

Facebook’ta gönderilerimi neden kimse beğenmiyor diye kendinize soru işareti açtınız mı ?

Eğer gönderilerinizi beğenen kişi sayısından memnunsanız elbet böyle bir soruya ihtiyaç duymamışsınızdır ancak sayfanızı beğenen kişi sayısı ile gönderi beğenilerinizin sayısı arasında uçurum fark varsa bu durumu düzeltmek elinizde.

Bu yazıda sizlere yönettiğim sayfalara istinaden yaşadığım tecrübelerimi aktarmak isterim. Sayfa beğenisi 10.000+ olupta 20-30 beğeni alan gönderi nasıl olur diye düşündüğümden beri bu yazıyı yazmak aklımdaydı. Çünkü 700+ arkadaşlı profil hesabımda bir fotoğraf paylaşımım 100 e yakın beğeni alıyorsa ortada bir durum var demektir.

Bu durumun başlıca sebebi reklamı çok sevmeyen bir millet olmamız. Ama reklamı doğrudan değilde dolaylı anlatımla bilinç altı yaparsanız bu sorun ortadan kalkacaktır.  Bu kısmen markanızın veya ürününüzün sayfasından sadece içeriksel bir yerlere hit vermek için yapılmayacak paylaşımlarla mümkün. Bu paylaşımlara örnek olarak bir pazar günü sabahı güzel bir fotoğraf ile “Mutlu Pazarlar” yazmanız bile başlangıç olacaktır. Paylaşım türlerine daha sonra farklı bir makaleler ile değineceğim, şimdi bir de bir kaç madde ile paylaşımlarınızı yaparken nelere dikkat etmelisiniz. Beğeni alanlar nasıl beğeni almış araştırması sonucu elde ettiklerimi paylaşmak isterim.

  • Metinsel paylaşımlardan çok fotoğraf paylaşımı yapmanızda fayda var. Çünkü metinsel paylaşıma göre %50 nin üzerinde beğeni ve %80 nin üzerinde tıklama almış oluyorsunuz.
  • Okumayı kim seviyor ki ! Paylaşımlarda ne kadar az yazı o kadar daha etkileşim diyebiliriz. Çünkü 80 harften az gönderiler yaklaşık %70 daha fazla etkileşim alıyor.
  • Gönderilerinize yorum mu istiyorsunuz ? O halde soru sorun ! Evet, soru içerikli paylaşımlar normak paylaşımların 2 kat daha fazlası yorum alıyor.
  • Paylaşım saatiniz önemli. Hedef kitlenize uygun olan saati deneme yanılma yoluyla bulmanızı tavsiye ederim, ama nereden başlayayım derseniz genel araştırmaların bir çoğu saat 15:00 diyor.
  • Hangi gün paylaşalım ? Her gün ! Facebook’ta en etkili paylaşım günü Çarşamba, ancak sadece çarşambadan çarşambaya paylaşmak yeterli değildir. Önemli olan istikrardır. Tavsiyem günde 1 veya 2 paylaşım ile her gün paylaşım yapmanız olacaktır.

Sizin bildiğiniz farklı yöntem ve tavsiyeler varsa yorum yaparak iletebilirsiniz. Böylece tecrübelerinizden bizlerde faydalanırız. Bol beğenili günler…

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara