Facebook’un yeni hamlesi Marketplace

Dünya nüfusunun 6 da 1’ine hükmeden Facebook, sosyal bir platform olmanın dışında farklı alanlarda da kullanıcılarına sürekli yenilikler sunmaya devam ediyor.

Ve işte son gelen yenilik: “Marketplace”

Facebook dün yaptığı duyurusu ile Marketplace servisini tanıttı. Esasen Facebook’un bu servisini çıkarmasından kullanıcılarını nasıl iyi analiz ettiğini de ortaya çıkartabiliriz. Çünkü sadece sosyal bir mecra olarak değil satmak ve satın almak için oluşturulmuş grupları analiz eden Facebook böyle bir servis ile bu platformunu daha da büyütüp LetGo gibi bir servise de rakip olmuş oluyor.

Facebook’ta alım-satım için ilan yayınlanan Grup sayfalarının ziyaretçi sayısı aylık 450 milyonu geçiyor. Facebook, bu tespitinden yola çıkarak kendine yeni bir saha açıyor. Marketplace adlı özelliğini açtığını duyuran Facebook, LetGo ve Zebramo gibi popüler mobil seri ilan girişimlerine rakip oluyor. Facebook’un dün tanıtımını yaptığı Marketplace, Facebook’ta ayrı bir sekme olarak yer alıyor. Facebook ana uygulamasının en alt satırına eklenen pazar yeri ikonuyla erişilebilen Marketplace, mevcut mobil seri ilan uygulamalarına da fazlasıyla benziyor.

 

Letgo benzeri olarak Facebook Marketplace’ da, konum tabanlı olarak çalışıyor ve açılışta size yakınınızdaki kişilere ait ilanları gösteriyor. İlanların tepesinde yer alan arama kutusundan, konum, kategori ve fiyat gibi filtreleme yapabiliyorsunuz. Marketplace’te ürünle ilgili detayları görebileceğiniz gibi elbette satıcının Facebook profilini de görebiliyorsunuz. Satışta en etkin silahlardan biri de elbette sıcak ilişti etkili bir iletişim ! Bu konuda marketplaca da iletişim Facebook Messenger ile sağlanıyor. Alıcılar ya da satıcılar Marketplace’teki ilanlar için Messenger aracılığıyla teklif verip, görüşmeye başlıyor.

Şu anki aşamada Facebook sadece alıcı ile satıcıyı kolayca birbiriyle buluşturmayı hedefliyor, satış işlemi Facebook Marketplace dışında gerçekleşiyor, yani Facebook işin ödeme kısmına dahil olmuyor.

Facebook Martketplace ile ilan vermek de oldukça kadar kolay. Yapmanız gereken tek şey satmak istediğiniz ürünün fotoğrafını çekip, detay bilgileri girmek, konum bilginizi doğrulamak ve ilanı Facebook Marketplace’te paylaşmak.

Facebook Marketplace öncelikli olarak ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere dört pazarda kullanıma sunuldu. Facebook iOS ve Android uygulamalarından kullanılabilen yeni özellik, ilerleyen zamanda masaüstü sürümüne de entegre edilecek. Ülkemize ne zaman geleceği belli olmasa da mobil seri ilan uygulamalarının yaygınlaşmaya başladığı belli, Facebook’un da bizleri çok uzun süre bekletmeyeceğini düşünüyoruz.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (1 Yorum)
Domain Sorgulama
Domain Sorgulama Yanıtla
- 15:27

güzel yazı olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara