Google Ürün Reklamları

Bu yazımda Google a reklam verenlere yönelik, son zamanların popüler reklam türü olan ürün reklamları konusunda bilgi vereceğim. Google ürün reklam platformu olan, Google Merchant Center; mağaza ve ürün verilerinizi Google’a yüklemenize ve söz konusu verileri Google Alışveriş ve diğer Google hizmetlerine sunmanıza yardımcı bir araçtır.

Mevcut bir Google AdWords hesabınız varsa bunu Merchant Center hesabına bağlayarak ürünlerinizi Alışveriş reklamları üzerinden doğrudan kullanıcılara sunabilirsiniz.

Google Merchant Center ürün verileriniz, AdWords’te Alışveriş kampanyalarınızı nasıl oluşturup yönettiğinizle yakından ilişkilidir. Alışveriş kampanyaları, tüm ürün verilerinize AdWords’ten erişebilmenizi sağlayarak, ürün envanterinize kolayca göz atıp envanterinizi düzenlemenize ve reklam stratejinizle ilgili bilinçli kararlar vermenize olanak tanır. Alışveriş kampanyaları, belirli bir kampanyada hangi ürünler için teklif vermek istediğinizi seçmek için ürün gruplarını kullanır. Envanterinizi, istediğiniz ürün özelliklerini (kategori, ürün türü, marka, durum, öğe kimliği, özel etiketler) kullanan ve dilediğiniz ayrıntı düzeyine sahip, özelleştirilmiş ürün gruplarına ayırabilirsiniz. Alt bölümlere ayırmadığınız ürün gruplarındaki ürünler “Diğer tüm öğeler” ürün grubunda kalır. Daha sonra kampanya hedeflerinize bağlı olarak her bir ürün grubu için teklifler belirlersiniz.

merchant-centerGoogle Alışveriş deneyimi; ürün resmi, fiyatı ve satıcı adı gibi zengin ürün bilgilerini içeren reklamlar olan Alışveriş reklamlarına dayanır. Bu reklam biçimi, Merchant Center veri feed’inizde gönderdiğiniz ürün bilgilerindeki veri özelliklerini kullanır. Reklamınızı, zaten sattığınız türdeki ürünleri aramakta olan kullanıcılara gösteririz. Dolayısıyla, bu kullanıcıların harekete geçme olasılığı daha yüksektir. Reklam içeriğinizi özelleştirebilir, sizin için uygun bir bütçe ve fiyat belirleyebilir ve reklamınızın ne kadar etkili olduğunu gelişmiş rapor ve performans araçlarını kullanarak kolayca ölçebilirsiniz.

Google Merchant Center Hesabı Açma

Google Merchant Center kullanabilmek için öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerekir. Eğer bir Google hesabınız varsa merchants.google.com adresini ziyaret edin ve başlamak için oturum açın.

Henüz Google hesabınız yoksa merchants.google.com adresine gidin ve Hesap oluştur‘u tıklayın. Yeni bir hesabı oluşturmak için talimatları izleyin. Google Merchant Center’da Google hesabınızla ilk kez kayıt yaparken sizden Hesabınızı yapılandırma ve konum seçme ile Hizmet Şartları’nı kabul etmeniz istenecektir.

Kaynaklar:

https://www.google.com/retail
https://www.google.com/retail/merchant-center/
https://support.google.com/merchants/answer/188493?hl=tr&ref_topic=3163841
https://support.google.com/merchants/answer/2660968

Yazar Hakkında
Toplam 234 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara