Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür ?

Google Analytics kullananların ismini muhakkak anımsayacağı “Hemen Çıkma Oranı” tek sayfalı oturumların (yani kullanıcının sitenizden, giriş sayfası ile etkileşimde bulunmadan ve bu sayfanın ötesine geçmeden ayrıldığı oturumlar) yüzdesidir. Malesef bir çok blogger Google Analytics’i sadece ziyaretçi sayısını öğrenmek amacıyla kullanıyor. Halbuki Google Analytics ‘te o kadar çok kapsamlı özelikler var ki bunların hepsi sitenizi geliştirmeye ve dolayısıyla “Kalite”li bir site sahibi olmanıza olanak sağlıyor.

Eğer tek sayfalı bir site değilseniz ve “Hemen Çıkma Oranı”nız yüksek ise siteniz tehlike çanları çalıyor demektir. Ziyaretçileriniz geldiği sayfadan başka sayfaları ziyaret etmiyorsa Sitenizi bir şekilde beğenmemiş ve siteniz ziyaretçi de bir ilgi odağı oluşturmamıştır. Bu durumun başlıca sebepleri;

 • Sitenizde yer alan reklamlara tıklanması ve dolayısıyla başka bir siteye yönelmek
 • İçeriğinizin fayda sağlamaması ve tatmin edici olmaması
 • İçeriğiniz içinde yer alan bir dış linkin tıklanmış olması
 • Site görünüşünüzün veya tasarımınızın beğenilmemiş olması
 • SPAM TRAFİK

Hemen çıkma oranı nasıl düşer ?

Hemen çıkma oranınızı iyileştirmek için sitenizde ve site ayarlarınızda belirli değişiklikler yapılması gerekir. Yapılacak olan bu değişiklikleri  “Teknik” – “İçeriksel” diye ikiye ayırabiliriz.

İçeriksel değişiklik olarak; Yazılarınızda başka sitelere verdiğiniz bağlantıları veya blogunuzda yayınladığınız reklamları azaltabilirsiniz. Blogunuzu sık sık güncelleyerek ve gündemi takip ederek kaliteli yazılar paylaşarak ziyaretçilerin blogunuzda daha fazla vakit harcamasını sağlayabilirsiniz.

Teknik değişikliklerin tespitinde ise, size yine en çok yardımcı olacak şey ise “Google Analytics” dir. Belirli trafik kaynaklarına ilişkin hemen çıkma oranınızı inceleyin. Aşağıdaki görsellere dikkat ediniz, iki farklı ay için bir sitenin incelemesini göreceksiniz. Birinde ziyaretçi sayısı fazla olsa da trafik aldığı kaynaklar tamamen SPAM trafik ve dolayısıyla sadece siteyi tek sayfa rahatsız etmiş oluyor.

hemen-cikma-orani

Bu durumu aşmanızın yollarından bir tanesi .htaccess dosyanızı düzenlemek olacaktır.  File Zilla gibi bir program ile dosya yöneticinize girip bu dosyayı açın ve içerisine ;

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} siteadi\.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} siteadi\.com
RewriteRule .* – [F]

kodlarını yerleştiriniz. Bu kodlarda siteadi yazan yerlere sizler Google Analytics ‘ten kaynaklarınızda yukarıdaki gibi saçma gördüğünüz uzantıları ekleyeceksiniz. Ve sonuç mu ? Aşağıdaki görseli inceleye bilirsiniz.

hemen-cikma-orani-2

Gördüğünüz gibi 2 ay gibi bir zaman diliminde sitenizin Hemen çıkma oranı %47 oranında azalmış durumunda. Ve emin olun bu azalma sitenize her açıdan değer katacaktır. Faydalı olması dileği ile…

 

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (2 yorum)
Kişisel Blog
Kişisel Blog Yanıtla
- 22:19

Hemen çıkma oranı konusunda rehber niteliğinde bir yazı olmuş. Faydalı olacağını düşünüyorum.

  webwebi
  webwebi Yanıtla
  - 03:18

  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara