Spam trafik nasıl engellenir ?

Evet arkadaşlar bu yazımda sizlere bizzat benimde karşıma çıkan bir sorundan bahsedeceğim. Eğer etkin bir blogunuz varsa ve Google Analytics kullanıyorsanız sitenize gelen yönlendirmeleri takip ediyorsunuzdur.

Peki gelen trafik detaylarını incelediğinizde anlamsız, karmaşık (buttons-for-website, chinese-amazon, semalt vs.) siteleri görüyorsanız siteniz botların saldırısına uğruyordur. Bu durumu trafik elde eder gibi düşünmeyiniz aksine bu trafik sizi olumsuz yönde etkileyen trafiktir ve bu durum Google’un gözünde de böyledir.

Hatta rakip siteleriniz sizin için zararlı backlink çalışması bile yapmış olabilir. Kalitesiz sitelere sizin site adresinizi vererek onlardan aldığınız backlinklerin size zarar vermesini amaçlamış olabilirler.

Nasıl kurtulacaksınız ?

Bu spam trafikten sitenizi kurtarmak için 2 yöntemi tercih edebilirsiniz. Bunlardan birincisi .htaccess dosyanıza yazacağınız basit bir kod ile ve ikincisi Google Disavow kullanmak.

.htaccess kodu:

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} siteadi\.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} siteadi\.com
RewriteRule .* – [F]

Yukarıdaki kodu .htaccess dosyanıza ekleyiniz. Buraya ekleyeceğiniz siteleri belirlemek için hemen Google Analytics hesabınıza giriniz ve Sol menüden “Edinme >> Tüm Trafik >> Yönlendirmeler” seçeneğinden sitenize gelen trafik kaynaklarını görebilirsiniz. Yukarıdaki kodu çoğaltarak burada yer alan spam kaynakları engelleyiniz.

İkinci yol da dediğim gibi Google Disavow kullanmak.

Eğer sitenize doğrudan giriş yapılıyorsa sizi referans gösteren bağlantılardan (backlink) kaynaklı olabilir. Sitenize zarar verecek nitelikteki bir siteden backlink almış olmasanız bile bu tür sitelere rakipleriniz sizin için backlink almış olabilir. Bu tür siteleri de Google Disavow aracı ile engelleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Engelleme işlemi için bir metin belgesi oluşturup içerisine;

domain:siteadi1.com

domain:siteadi2.com

domain:siteadi3.com

şeklinde engellemek istediğiniz kaç adet domain varsa tümünü ekleyebilirsiniz. Engelleme işlemini ise aşağıdaki link aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Geri bağlantıları reddetme hakkında daha fazla detay öğrenmek isterseniz ilgili Google sayfası;

https://support.google.com/webmasters/answer/2648487

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (3 yorum)
Ahmet Eren Genç
Ahmet Eren Genç Yanıtla
- 23:46

Uzun süredir siteme spam trafik alıyordum. Birçok yöntem denedim fakat faydalı olmadı yazınız sayesinde kurtuldum. Teşekkür ederim 🙂

    webwebi
    webwebi Yanıtla
    - 16:29

    Ben teşekkür ederim, faydalı olmasına sevindim 🙂

Pınar Yıldız
Pınar Yıldız Yanıtla
- 17:26

Bizler Şehirler arası Nakliyat Yapanlar bir firmayız. Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel makale yazmışsınız. Bilgileriniz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara