.htaccess ile alan adını yönlendirme nasıl yapılır ?

Sitenize girildiğinde başka bir siteye yönlendirmek mi istiyorsunuz ? Daha önce HTML kodu ile bu işi nasıl yapacağımızı ele almıştık. ( ilgili makale için tıklayınız ). Peki html kodu yönlenmesi ile .htaccess arasında ne fark var derseniz; bu durumu ifade etmeden önce aynı zamanda “301 yönlendirmesi” de dendiğini ifade edelim.

Gelelim farka, eğer eski alan adınız www.eskialanadi.com olsun ve bu tıklandığında www.yenialanadi.com ‘a gitmesini istiyorsunuz. Bu durumu html kodu ile yaptığınızda sadece www.eskialanadi.com tıklamaları değil bu siteye bağlı arama sonuçlarında çıkacak sayfalarda tıklandığı anda www.yenialanadi.com a yönlenecektir. Eğer siz atıyorum www.eskialanadi.com/abc.html dosyasını kaybetmek istemiyorsanız  bu durumda çözümünüz .htaccess olmalı.

.htaccess ile aşağıdaki kodla yönlendirme yaptığınızda sadece doğrudan www.eskialanadi.com tıklandığında yeni sayfanıza yönlenir. Böylelikle eski sitenize ait uzantılı diğer sayfalarınız da çöp olmamış olur. Arama motorlarının vasıtasıyla sitenize gelenler içeriklerinizi görmüş olur yönlenmezler.

Bu işi yapacağınız kod :

Options +FollowSymLinks

RewriteEngine on

RewriteRule (.*) http://www.yenialanadi.com/$1 [R=301,L]

Bu kodu htaccess.txt olarak bilgisayarınıza kaydedin ve sitenizin ana dizinine (httpdocs, public_html, www, vb.) yükleyin sonrasında dosya adını .htaccess olarak değiştirin.

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara