Kahvaltılıkların En Özeli – Parçacıklı Badem Ezmesi

Organik beslenerek, sağlığına fazlasıyla dikkat edenler için uygun gıda ürünleri son derecede önemlidir. Bunlar arasında kahvaltılık salça gibi yaygın kullanılanların dışında farklı aperatifler de yer alabilmektedir.

Parçacıklı badem ezmesi konusunda da son derecede popüler bir kullanım durumu kendini gösterebilmektedir. Hem geniş kullanım alanı hem de faydaları bakımından ele alındığında ne kadar özel bir ürün olduğu da görülebilmektedir. Kurabiye kek, protein karışımları, enerji barları ve smoothie gibi gıda ürünlerinin hazırlanmasında önemli bir yerde bulunmaktadır.

Aynı zamanda da beslenme düzenine badem ezmesinin eklenmesiyle beraber genel sağlığın olumlu yönde desteklenebilmesi gibi bir durum da ortaya çıkabilecek biçimde olacaktır.

Dengeli bir beslenme içerisinde olanların badem ezmesi tüketmeleri halinde fayda görebilecekleri bilinmelidir. Bu hususta cinsiyet ya da yaş farkı olmadan sonuç alabilmek muhtemeldir.

Her şeyden önce tıpkı güneşte kurutma salça ürünlerinde olduğu gibi bademde de sağlıklı unsurlar bulunmaktadır. Ciddi değerlerde sağlıklı yağ, protein ve lif yer almaktadır. Sadece kötü kolesterolü düşürmekle kalmayan badem ezmesi aynı zamanda da iyi kolesterol seviyelerini de dengede tutmaktadır. Bunun dışında kardiyovasküler rahatsızlıkların da önüne geçmektedir.

Badem ezmesinin faydalı olduğu diğer bir konu da beyin olarak öne çıkıyor. Düzenli olarak badem ezmesi tüketildiğinde daha iyi hafıza durumu ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda da bilişsel işlev bozukluğunun da önüne geçilecektir. Bu tip bir gıda ürününün yaşlılar için faydalı olacağı, beyni canlı tuttuğu ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara karşı önleyici bir yerde bulunduğu da ifade edilen bir konumda bulunmaktadır.

Parçacıklı Badem Ezmesi Faydaları

  1. Yüksek oranda antioksidan içerir

Badem ezmesi içerisinde yer alan antioksidanların, hücrelere zarar verecek olan iltihaplanma, yaşlanma ve kanser gibi rahatsızlıkların önüne geçebilecektir. Aynı zamanda da strese karşı koruyucudur.

  1. E Vitamini Açısından Zengindir

Yağda çözünebilen antioksidanlar arasında bulunan E vitamini, badem ezmesi içerisinde yaygın olarak görülebilmektedir. Bundan dolayı da kalp hastalıkları, kanser ve Alzheimer hastalıklarının oluşma risklerini ciddi manada düşüren bir yerde bulunmaktadır.

  1. Kan şekeri kontrolünde yardımcıdır

Badem ezmesi gibi besinler içerisinde az sayıda karbonhidrat bulunur. Bunun dışında yağ, protein ve lif açısından zengin oldukları söylenebilir. Bu yüzden şeker hastaları tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Aynı zamanda da magnezyum açısından da zengin olmasından dolayı diyabet olanlar için uygun bir gıda ürünüdür. Kan şekeri düzeyini düşüren ve insülin işlevine sahip olan bir gıdadır.

  1. Kolesterol seviyesini düşürür

Kötü kolesterol olarak bilinen lipoprotein seviyesinin yüksek olması halinde kalp hastalıkları riski artış gösterecektir. Bundan dolayı da badem ezmesinin bu düzeyleri düşürmesinden dolayı düzenli olarak alınması gerektiği de ifade edilmektedir. Düzenli tüketimiyle beraber LDL kolesterol seviyesinde de düşüş görülecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara