Lityum İyon Akülerin Diğer Akülerden Avantajları ve Dezavantajları

Bir çeşit doldurulabilir pil diyebileceğimiz lityum iyon akü, elektronik araçlarda kullanılır. Yüksek enerji sağlayan lityum iyon aküler uzun ömürlü pil çeşitlerinden biridir. Güneş enerji sistemlerinde de kullanılan lityum iyon aküler, sulu tip aküler ve jel akülere göre daha güvenli ve çevre dostu bir alternatiftir.

Yenilikçi teknolojimiz sayesinde, lityum iyon aküler, güvenlik sigortası, yüksek basınç havalandırması, alev geciktirici katkı maddeleriyle oluşturulmuştur. Lityum iyon akülerin ömrü üretim süresiyle doğru orantılıdır. Yani lityum iyon akülerin ömrü, üretim tarihine bağlıdır demek daha doğru olacaktır.

Maksimum güvenlik için patlamaya dayanıklı paslanmaz çelik kaplı özel hücrelerden de üretilen lityum iyon aküler, akıllı inverterlara uzunlamasına civatalanır. Ayrıca enerji tasarrufu sağlayan lityum iyon aküleri rüzgar türbinlerinde de kullanabilirsiniz.

Sizler için en uygun akıllı inverter, lityum iyon akü ve rüzgar türbinlerini web sitemizden bulabilirsiniz. Akıllı inverter fiyatları ve rüzgar türbinleri fiyatlarını da web sitemizde bulabilirsiniz.

Lityum İyon Akülerin Avantajları Nelerdir?

Lityum iyon aküler pek çok avantaja sahiptir. Lityum aküler aynı kapasiteye sahip diğer akülere kıyasla çok daha az yer kaplarlar. Yine aynı kapasiteye sahip diğer akülere oranla çok daha hafiftirler. Lityum iyon akülerin kullanım ömrü birden tükenmez ancak zamanla bir takım kapasite kayıpları söz konusu olabilir. Bunun kullanım şekliyle de alakası vardır.

Lityum aküler istenildiği zaman şarj edilebilirler. Şarj edilebilmeleri için pilin tamamen boşalmasını beklemeye gerek yoktur. -30 dereceden 60 derecelik sıcaklığa kadar lityum iyon akü kullanılabilir. Kullanım ömrünün uzun olduğunu düşünürsek fiyat ve performans dengesi oldukça iyidir.

-Aynı kapasiteye sahip bir konvansiyonel aküye göre daha az yer kaplar.
-Aynı kapasiteye sahip bir konvansiyonel aküye göre daha hafiftir.
-Aniden bitmez, zaman içinde ömrü azalır.
-Kapasitesinin tamamını kullanılabilir.
-İstenildiği an şarj edilebilir.
-Yaklaşık 2.5-3 saatte şarjı tam dolar.
-Asit sızdırma, zehirli veya yanıcı gaz salınımı gibi insana zarar verecek riskleri yoktur.
-Bakıma ihtiyaç duymazlar.
-Elektrik aksamı, akü kontrol kartı sayesinde korunur.

Lityum İyon Akülerin Dezavantajları Nelerdir?

Lityum iyon akülerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Lityum iyon akülerin kullanım ömrü üretim tarihinden itibaren başlar bu büyük bir dezavantajdır.

Hatalı kullanıldıkları zaman bir takım güvenlik açıklarına sebep olabilirler. Lityum iyon aküler doğrudan yüksek ısıya ya da güneş ışığına maruz bırakılırsa patlayabilirler ya da tutuşabilirler. Bu yüzden daima korunaklı bir alanda muhafaza edilmeleri gerekir. Lityum iyon aküler uzun ömürlüdür ancak ömrünü kısaltan durumlar vardır.

Zaman ilerledikçe eski performansını gösteremeyebilirler. Lityum iyon akülerin diğer dezavantajları ise şu şekilde sıralanabilir.

-Diğer akülere göre daha pahalıdır.
-Yüksek sıcaklıklarda patlama ve yanma tehlikesi vardır.
-Kurşun akülere göre daha az üreticisi vardır.
-Ürün çeşidi azdır.
-Zehirli atık içerdikleri için geri dönüşümü zordur.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara