Mobil site SEO’ su

Evet arkadaşlar gün geçtikçe tüm dünya da ve ülkemizde akıllı telefon kullanım sayısı hızla ilerliyor. Teknoloji de bu yönde gelişimini sürekli arttırmaktadır. İnsanların akıllı telefona yönelmesi ile birlikte ihtiyaç ve kullanımlarda bu yönde ilerlemektedir. SEO ile alakamıza ise şöyle geleceğim ki şu günlerde oldukça dillerde dolaşan 21 Nisan Google PageRank güncellemesi ve bu güncellemede Mobil Site uyumunun dikkate değer etkili olacağı tartışılıyor. Bende bu durumu biraz araştırdım ve çeşitli Google kaynaklarından bir derleme (özetleme) yaptım faydalı olması ümidiyle.

Öncelikle siteniz Mobil uyumlu mu bir bakalım:

[button url=”https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/” target=”_blank” size=”large” arrow=”right”]Mobil uyumlumuyuz ?[/button]

Sonra şunu düşünelim ! Sitemiz neden Mobil uyumlu olmalı ? veya olmalı mı ?

Önce aşağıdaki görseli inceleyeniz:

mobil-uyum

yandaki resimden de görüleceği gibi açılan sayfanın hangisi daha kullanışlı gözüküyor? Tüketici bir araştırma yapıp sayfanıza geldiğinde sayfadan sıkılmadan zoom yapıp oraya buraya sürüklenmeden hemen kolay ve hızlıca aradığına erişebiliyor mu ? Veya tıklayacağı yeri rahat seçebiliyor mu ?

Bu konuda çok düşünmeye gerek olmadığını Mobil Sitenin bir kullanım kolaylığı yaratacağını düşünüyorum. Ayrıca yapılan araştırmalarda, ABD’de, akıllı telefon sahibi kullanıcıların %94’ü yerel bilgilerle ilgili aramaları telefonlarından yapmaktadır. İşin ilginç tarafı, mobil aramaların %77’si evden veya iş yerinden yapılmaktadır; bu mekanlarda büyük olasılıkla masaüstü bilgisayarlar da mevcuttur.

Araştırma detayları için tıklayınız.

 

 

Peki nasıl nereden başlayacaksınız ?

Eğer sitenizi wordpress, joomla vs sitelerle hazırladıysanız çok dert etmeyin onlarda mobil uyumlu hale getirmek oldukça kolay. Hatta yakın zamanlarda çıkan temalar o platformlarda mobil uyumlu zaten.

Ama sitenizi dışarıdan bir firmadan aldıysanız o firma ile görüşüp bunu mobil site yaptırmanız gerekmektedir. Artık maliyetler vs ikili ticaretinize kalıyor.

Ama şahsi kanatım olarak önceleri çok önemsemesem de mobil uyum gerçekten önemli hale gelmiş konumda. Kesin midir bilinmez ama 21 Nisan da bir güncelleme bu doğrultuda olursa bu fırsatı kaçırmayın derim.

Yararlandığım kaynaklar:

Googlebot: https://support.google.com/webmasters/answer/182072
Mobilsite rehberi: https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/?hl=tr
Google mobil: https://developers.google.com/mobile/

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara