Site içi seo ve Sayfa başlıkları

Site içi seo, sitemizin kendi içerisinde arama motoru optimizasyonu düzenleme çalışmalarını kapsamaktadır. SEO çalışmalarının en önemli kısmı site içi seo çalışmasıdır diyebiliriz. Site dışı seo çalışmalarının da etkisini göstermesinde site içi seo çalışmaların doğru yapılması çok önemlidir.

Site içi seo çalışmasının temel amacı arama motorlarının özellikle de Google’un kriterlerine uygun bir site yapmaktır. Optimizasyon kelimesi de keza buradan yani uygun şekilde düzenleme anlamında kullanılmaktadır. Sitenize gelecek ziyaretçilerin artması sitenizin bulunabilirliği ile doğru orantılıdır, bulunmanız için de kendinizi tanıtmanız gerekmektedir en basit haliyle SEO kendinizi arama motorları ve Google a sitenizi tanıtma işlemine verilen bir addır. 

Optimizasyon mantığı ile siteniz üzerinde yapılan çalışmalar ve anahtar kelime modellemeleri ile belirlenmiş kriterlere uygun olan siteler arama motorlarında daha üst sıralarda kullanıcıların karşılarına çıkarlar.

Site içi belirlenen seo kurallarına geçmeden önce aklımızdan hiç çıkmaması gereken temel esaslara bakacak olursak;

  • Doğallık: Yapacağınız en büyük hata doğal olmayan başlık, anahtar kelime ve içerikler üretmek olacaktır. Doğal olmayan içerikler kullanıcılarınızı memnun etmeyeceği gibi Google dan da eksi puan alacaktır.
  • Abartmak: Site renk düzeninden, bir kelimenin fazla kullanılmasından fazla anahtar kelime kullanımına kadar her şeye çok dikkat etmeli ve abartıdan uzak durmalısınız. Örneğin seo kelimesinde bulunayım diye 100 kelimelik bir yazıda 20 kelime seo şeklinde geçmemesi gerekir.
  • Özgünlük: İşte esas nokta burası ! Seo ile birçok makale içerik yazılır tartışmalar olur ama en çok bu kelime de mutabık kalınır. Yapılacak SEO çalışmalarının esas karşılığını özgün içerikler ile alabilirsiniz. Kopya içeriklerden uzak durun, sitenize günde 1 adet kopya içerik girmektense haftada 1 adet özgün içerik girmeniz sizi başarıya götürecektir.

Site içi seo kurallarından: Site ve Sayfa Başlıkları

Site başlık adınız site adınızla aynı olmalıdır.

Bu düzeni sadece çok uzun tutmamak ve sitenizden bağımsız kelimeler geçirmemek şartıyla sitenizin esas ilgi alanını yazabilirsiniz. Örneğin: milliyet.com >>> MİLLİYET HABER – TÜRKİYE’NİN HABER SİTESİ

Bir başka püf noktası da site için seo da sayfa başlıkları önemli olduğundan seçiminde özenli ve dikkatli olmalı ve başlıklarımızı gerekmedikçe değiştirmemeliyiz. Arama motorlarının sayfa taramalarında ilk baktıkları yer sayfa başlığıdır.

Ana sayfa başlıklarının yanında alt sayfaların başlıklarını yazarken de ” Alt sayfanın başlığı ve sonra sitenin ismini kullanmak ” en uygun kullanım şeklidir. Bu kullanım şekline alternatif olarak;

1) Site adı ve sonrasında alt sayfa başlığı

2) Sadece alt sayfa başlığı şeklinde sayfa başlıkları kullanılabilir.

Başlıklar da kabul gören uzunluk 70 karakterdir. Başlıklarınızı yazarken bu 70 karakter sınırını geçmeden ve içeriğinize en uygun başlığı kullandığınızda arama motorları için en uygun sayfa başlığını seçmiş olursunuz.

Unutmadan şunu da ekleyelim, ziyaretçilerinizin de içeriklerinizi başlıklardan gördüğünü ve okumaları için başlıktan etkilenip içeriği merak ettirecek bir başlık seçmeye de özen göstermelisiniz.

Site içi seo ve H etiketi kullanımı

Header Tag diyede geçen H etiketleri arama motorlarına uyumlu içerikte önemli rol oynar. H etiketleri boyut sıralamasına göre 1 den başlar (H1) ve 6 ya (H6) kadar büyükten küçüğe sıralanarak gider. Sayfa içeriğinde H etiketi kullanırken içeriğin başından sonuna kadar 1 ‘den 6’ya kadar sıralı şekli bozmadan kullanmayı unutmayınız.

Heading kullanımında her sayfada bir başlık olması zorunlu olduğundan kesinlikle her içeriğinizde 1 adet H1 etiketi kullanmalısınız.

Site içi seo çalışmasının işlemsel olarak belki en basit ama işlev olarak en önemli konusuna değinmiş olduk.

Yazar Hakkında
Toplam 256 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara