Tezli Yüksek Lisans Programları

Tezli yüksek lisans; öğrencilerin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneği elde etmesini sağlar. Buna yönelik olarak eğitim programının sonunda özgün bir tez hazırlanması talep edilir. Bir lisansüstü eğitim türü olan Tezli Yüksek Lisans, mezun olmanın ardından iyi bir kariyer elde etmek için önemlidir. Aynı zamanda bir tezli yüksek lisans programından mezun olan kişi Doktora yaparak akademik kariyer elde edebilir.

Tezli Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir tezli yüksek lisans programına başvurmak istiyorsanız öncelikli olarak lisans diplomasına sahip olmalısınız. Eğer diplomanız yurtdışından bir eğitim kurumundan ise lisans diplomasının denkliği YÖK tarafından onaylanmış olmalıdır.

Başvuru şartları içerisinde ALES sınavı da yer alıyor.  Adayların (ALES) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından en az 55 puan almış olması gereklidir. Tüm bu gereklilikler aday tarafından yerine getirilmiş ise program talep ediyorsa yabancı dil sınavına tabi tutulabilir.

Adaylar başvurmak istedikleri tezli yüksek lisans programı sunan üniversitelerin başvuru tarihlerini ve katılım şartlarını mutlaka incelemelidir. Aday belge teslimi yaptıktan sonra mülakat için davet edilebilir.

Başvuru şartlarını sıralayacak olursak; Lisans diploması, ALES sınavı, Yabancı Dil Sınavı, Talep edilirse Dil Yeterlilik Belgesi.

Tezli yüksek lisans eğitim süresi devlet üniversitelerinde 4 yarıyıldan oluşur. Öğretim görevlileri öğrencilerin mecburi bir zorunluluğu olmadıkları sürece devam zorunluluğu sunarlar.

Tezli Yüksek Lisans Ücretleri Nedir?

Tezli yüksek lisans sürecinde iki senelik eğitim süresi boyunca bir ödeme yapmanız gerekmemektedir. İki senelik eğitim süresini aşan adayların harç ödemeleri gerekir. Dönem harçları üniversiteden üniversiteye, okulun sunduğu öğretim diline ya da öğretim durumuna göre değişkenlik gösterir.

Tezli lisans programı için vakıf üniversitelerinde fiyatlar oldukça farklılık gösteriyor. Bu sebeple adaylar mutlaka üniversiteler ile iletişim kurmalı ve ücretler konusunda net bilgi almalıdır.

Ders sürecinin sonunda tez zamanı aktif olur. Tezin hazırlanıp tamamlanmasının sonrasında tez jürisi çalışmayı inceler. Tezi başarılı bulunan adaylar tercih etmiş oldukları tezli yüksek lisans programından mezun olurlar.

Tezli yüksek lisans ve diğer merak ettiğiniz lisans programları ile ilgili detaylı bilgilere https://www.yuklis.com/yuksek-lisans/ adresinden erişebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara