WordPress database connection hata çözümü

Error Establishing a Database Connection hatası wordpress kullanıcılarının bir çoğunun başına muhakkak gelmiştir. WordPress kullanıcıları için baş ağrıtıcı sorunların başında gelen bu hatanın birçok sebepten kaynaklanma ihtimali olsa da; Database Connection hatasının sebebi, wordpress site dosyalarınızın veritabanınız ile bağlantı kuramamasından kaynaklanır.

Veritabanı bilgilerinizin (veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifresi) değiştirilmiş olması veya eksik – hatalı yazımlar, veri tabanınızın barındığı sunucunun kapalı veya arızalı olması, veri tabanınızın / sunucunuzun çökmüş olması gibi durumlar Error Establishing a Database Connection hatasına sebep olan durumların başında gelir.

WordPress dosyalarınız ile veritabanı arasındaki ilişki yine wordpress dosyaları arasında yer alan wp-config.php dosyası ile sağlanmaktadır. Bu dosyanın için de aşağıdaki kodlar yer almakta ve bu kodlar arasına hosting / cpanel de oluşturmuş olduğunuz database bilgilerini doğru girdiğinizi kontrol ediniz.

// ** MySQL ayarları – Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //
/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */
define(‘DB_NAME’, ‘database adınız‘);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define(‘DB_USER’, ‘database kullanıcı adınız‘);

/** MySQL veritabanı parolası */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘database şifreniz‘);

/** MySQL sunucusu */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost‘);

Yukarıda kırmızı ile yazılmış bölümleri hosting hizmeti aldığınız firmanın veya doğrudan cpanel inize bağlanarak verilerin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Burada yazan localhost ifadesi birçok hosting firmasında sorun çıkarmasa da bazı firmalar için doğrudan sunucunun ip adresini yazmanız gerekebilir. Bu konuda hosting hizmeti aldığınız firmaya ait panelinizden database ile ilgili bölümünden bu bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 256 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara