WordPress yedek nasıl alınır ?

Merhabalar, bu yazımda size kısaca yedek almanın önemi ve kolay yedek nasıl alınır ondan bahsedeceğim. Yedek almanın önemi ile başlayacak olursam, arkadaşlar eğer blog yazıyorsanız sürekli emek harcıyorsunuz ve günden güne makaleler giriyorsunuz. Bu süreçte verdiğiniz emeğin 1 sn içinde kaybolması mümkün mü ?

MÜMKÜN !

[dropcap style=”dark”]N[/dropcap]asıl mı ? Eğer kaliteli bir siteden hosting almıyorsanız veya ücretsiz hosting firmalarından hizmet alıyorsanız bu tip durumlar bir çok blogger’ın başına gelmiştir.

Yedek almanın bir çok yolu vardır. En kapsamlısı direkt “database” yani veritabanı yedeği almaktır. Hosting panelinizden “cpanel” den bu işi yapabilirsiniz. Ama bu işlem teknik bilgi de fazla içerdiği gibi zaman da almakta. Her gün 10 saniyenizi alacak şekilde bir yedek almak sizi yormayacaktır.

Tabi bu özellik WordPress kullanıcıları için olacak. Aşağıdaki adımları uygulayarak xml formatında yedek alabilir ve bir wordpress sitesi sıfırdan açtığınızda dahi bu xml yi yükleyerek sitenize kavuşabilirsiniz. Yazdığınız tüm makaleleri ve fotoğrafları yedeklemeniz mümkün.

Yapılması gerekenler:

  1. WordPress admin panelinize giriniz.
  2. Sol menü den Araçlar >> Dışa aktar seçeneğini seçiniz.
  3. Açılan sayfa da “Dışarı aktarılacak öğeleri seçin” başlığının altında yer alan “Tüm İçerik” seçeneğini seçin.
  4. Sonra hemen altta bulunan “Mavi Buton” içinde yer alan “Aktarım Dosyasını İndir” butonuna tıklayınız ve indirme işlemi başlayacaktır.

Peki bu yedek ne işe yarayacak ve nasıl kullanılır derseniz hemen izah edelim;

Diyelim ki siteniz çöktü ve erişemiyorsunuz. Her şeyi sıfırlamak zorunda kaldınız. Sıfırdan wordpress kurduğunuz da yine wordpress admin panelinize giriniz ve sol menüden bu sefer “İçe Aktar” seçeneğini seçiniz.

Açılan sayfada hangi kaynaktan veri alacağınızı seçmeniz istenecektir. En altta yer alan WordPress i tıklayınız.sonrasın da “Dosya” bölümünden dosyanızı seçiniz ve yükle deyiniz. Yazdığınız tüm yazılar, kategoriler, menüler ve fotoğraflar yedek aldığınızdaki gibi geri gelecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara