Ziyaretçileriniz artsın istiyorsanız: “Mobil Site”

Daha önce bir kaç defa bu konuyu ele almıştık ancak bu yazımız hala daha mobil site sahibi olmayanlara veya mobil site olmasına rağmen tam entegre olarak mobile geçemeyen kullanıcılarımıza olayın ciddiyetini hatırlatıcı bir paylaşım olsun istedik.

Bu yazıyı esasında Google’ın bu konuyu farklı bir platform ile tekrar ele alması oldu. Mobil uyumluluk testini daha basit anlaşılır şekilde yapıp SONUÇLARINI ve YAPILMASI GEREKENLERİ detaylı bir şekilde kullanıcılara sunan Google epey zamandır vurgu yaptığı mobil uyumluluğu tekrar göz önüne aldığı belli.

Daha önce ” Mobil site SEO’ su ” adlı yazımızda da verdiğimiz link üzerinden sitenizin mobil uyumluluk testini yapabiliyordunuz hatta mobil uyumluluk testi sonrası ” Google a Gönder “ bağlantısı ile sitenizi google index’ine de iletiyordunuz. Şimdi ise; ” https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr/ ” bağlantısını ziyaret ederek direkt anasayfa da yer alan url bölümüne site adını yazarak sitenizin ” mobil uyumluluk “ konusunda tüm detaylarını incelemiş olacaksınız. Google kalitesiyle (:

Sitenizi yazıp test et dediğinizde ilk olarak karşınıza aşağıda görüldüğü gibi puan ekranı çıkacaktır. Ve iyi – orta – kötü şeklinde sitenizin mobil uyumluluk, mobil hız ve masaüstü hızı konusunda puanlamasını öğrenmiş olacaksınız.

[error]Puanlar hakkında daha fazla bilgi almak ve Google’un tavsiye ve tespitlerine göz atmak için sayfayı aşağı sürüklemeyi unutmayınız. Yukarıda yazan 3 başlığa ait detayları iyice okumanızda fayda var.[/error]

[info]Öncelikle yukarıdaki gibi Google’un tespitleri yer almakta, ama Ayrıntıları Görüntüle dediğinizde ilgili durum hakkında madde madde analizinizi görebilirsiniz. İşte detaylar:[/info]

Evet madde madde Google’un eksik veya doğrularınızı nasıl sunduğunu gördünüz, bundan sonra yapılması gereken tek şey “düzeltmeyi düşünün” ve “sorunu giderin” maddelerine göz atmanız.

Son olarak; Google’un bu uygulaması ile en temel olarak değindiği tespitlere gelecek olursak,

  • Kullanıcıların mobil uyumlu olmayan bir mobil siteden ayrılma olasılıkları 5 kat daha fazladır.
  • Ziyaretçilerin neredeyse yarısı, sayfalar 3 saniye içinde yüklenmezse mobil web sitesinden ayrılacaktır.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara