Alexa Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Merhaba, öncelikle Alexa yı en genel ve en doğru şekliyle ifade etmek isterim. Alexa, web siteleri son üç aylık trafik yoğunluğu ile birlikte, dünya ve ülke genelinde sıralamasını sunan bir kaynaktır.

Alexa günümüzde en çok rakip site analizinde kullanılıyor bunun nedeni ise kendi web sitenizi çeşitli bir çok web analiz siteleri ile analiz edebilirsiniz. Bunların başında da Google Analytics gelmektedir. Ancak bu analiz siteleri ve Google Analytics ile sadece kendi sitenizi analiz edebilirsiniz. Ama Alexa ile herhangi bir sitenin uzantısını sorgulattığınızda o site hakkında bir çok bilgiye erişebilirsiniz.

Rakip analizinde Alexa yı nasıl kullanacağınıza dair bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linkten ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

[notice]http://webwebi.net/rakip-site-analizinde-alexa/[/notice]

Alexa nasıl çalışır ? Sıralamaya etki eden faktörler nelerdir ?

Alexanın değerlendirmeye aldığı kriterleri maddeler halinde sıralayacak olursak,

 • Tekil ve çoğul ziyaretçi sayısı
 • Sitede geçirilen toplam süre ve hemen çıkma oranı
 • Sitenin verdiği  backlink sayısı
 • Sitenin hangi sitelerden ziyaret ediliği ve bunların sıralaması
 • Siteye gelen yorumlar ve yorumları geri dönüşler

Peki Alexa sıralamasının bir önemi var mı ?

Algoritması bir çok blogger ve webmaster tarafından sorunlu gösterilse de, genel olarak çok bilinen bir kaynak olduğu için Alexa’nın verdiği sonuç önemlidir. Ancak son 1 aydır Alexa da sitelerin çok değişken sıralamaları herkesin dilinde. Özellikle yeni hizmete sunulan blog ve web sitelerinin sıralamalarındaki hızlı düşüş (yani sıralamasının iyi olması) Alexa için bir çok olumsuz düşüncelere sebep veriyor. Peki kullanımı etkilendi mi diye sorarsanız; halen daha bloggerlar arası reklamcılık çalışmalarında en çok dikkat edilen kriterlerden biri Alexa’dır.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (2 yorum)
sesli chat
sesli chat Yanıtla
- 17:08

bilgiler için teşekkürler hocam..

  webwebi
  webwebi Yanıtla
  - 23:33

  Rica ederim, faydalı olması dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara