Android telefonunuz yavaş mı çalışıyor ?

Akıllı telefonunuzda hız sorunu mu yaşıyorsunuz ? Hemen panik yapmayın bu sorunun tek sahibi siz değilsiniz. Bu yavaşlama telefonlarda 2 sebepten oluyor en genel olarak. 1. si ticari olarak sürüm güncellemeleri telefonunuzun fiziksel desteğinin üzerinde performans bekliyor ve yazılımcılar sizi bir üst model telefon almaya zorlamış oluyor. 2. si de telefonunuzu yoğun kullanımızdan veya yanlış kullanımızdan diyebiliriz.

Malesef ilki için net çözüm öneremiyorum ama 2. sebebi azaltacak unsurları size sıralayabilirim.

1) Ön belleğiniz ne durum da?

Telefonda yaptığınız her işlem bir sonraki seferde daha hızlı çalışmak adına verilerini ön belleğe kaydeder bu da bellek durumunuza etki eder. Bellek boşluğu azaldıkça da telefonunuzun verimi düşer ve yavaş çalışmaya başlar. Çözümü için ayarlar dan “kayıt yeri” sekmesine tıkladığınızda birim isimleri ve kullanılan hafıza yer almış olur. Önbellek başlığına tıkladığınız da önbellek verileriniz silinmiş olacaktır.

2) Çok mu fotoğraf çektiniz acaba ?

Telefon hafızanız acaba çok mu azaldı. Telefonunuzu bilgisayara bağlayınız ve kullanılan ile boş kalan alan durumunuzu sorgulayınız. Tavsiyem belli periyotlarda eski fotoğraf ve videolarınızı bilgisayaranıza aktarmanız. Veya her an elimin altında da olmalı diyorsanız bulut teknolojisini kullanabilirsiniz. Dropbox, Google Drive vb.

3) Gereksiz ve kullanılmayan uygulamalar ne durum da ?

Telefonu ilk aldığınızda bile içinde oldukça fazla uygulama yüklü gelmiş oluyor. Bunlardan kullanmadıklarınız yok mu ? Eğer var ise ayarlardan “uygulama yöneticinize” giriniz ve bu uygulamaların içini açarak “devre dışı” seçeneğini seçiniz böylece uygulama arka planda azıcık dahi çalışmayacaktır bu da performansınızı arttıracaktır.

Telefonunuz inşallah biraz olsun hızlanmıştır.

İyi bloglar…

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara