Blog yazılarınız için temel seo ipuçları

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere blog yazarken basit ve muhakkak dikkat etmeniz gereken bir kaç ipucu vereceğim. Dışarıdan seo hizmeti alsanız dahi bu ipuçlarını muhakkak uygulamanızı tavsiye ederim.

1. Anahtar Kelimelerinizin Seçimi

Arama motorlarında arama yaptığınızı düşünün. Bir şey araştırırken alakalı ve alakasız bir çok şey karşınıza çıkıyor ve bu durum sizi rahatsız ediyor. Açtığınız sayfa sizi ilgilendiren arama ile alakalı değilse hemen sayfayı kapatmıyor musunuz ? İşte aynı şey sizin sitenize girenler için de geçerli olacaktır. Eğer yazdığınız yazı ile ilgili anahtar kelimelerş seçerken dikkatli olunuz. Yazınızla muhakkak alakalı kelimeleri tercih edin. Az ama öz olsunlar. Anahtar kelimeden bulunayım yeterki diye düşünüp gerekli gereksiz anahtar kelimelerle doldurduğunuzda yazınızı alakasız aramadan sitenize giren hemen çıkacaktır ve buda sitenizin “hemen çıkma oranına” etki edecektir. Böyle olumsuz bir iz taşımanızı tavsiye etmem.

2. Kalıcı Bağlantı Ayarları

Bağlantıdan kastım yazdığınız her yazı bir url taşır. Bu da her ne kadar içeriğinizle ilgili ve anlamlı ise bulunmanıza da o kadar imkan verir. Eğer wordpress alt yapısı kullanıyor iseniz ilk başta değişiklik yapmazsanız yeni yazı oluşunca linkleriniz =?p23… vs şeklinde olacaktır. Tavsiyem wp panelde ayarlar >> kalıcı bağlantılara tıklayınız ve yazı ismi bölümünde “varsayılan” seçimini kaldırım “yazı ismi” seçeneğini tercih etmelisiniz.

3. Yazınızın Başlığı

Yazı başlığı sitenize bir şekilde girenleri sitede tutmak için en önemli araçtır. Çünkü sürekli sitenize girip okur kitlesine sahip değilseniz arama motoruyla aradığı şeyi bulmak için sitenize gelmiş bir ziyaretçiyi bir şekilde etkileyip ona başka makalelerinizi de okutmalısınız. Bunun için en önemli unsurlardan biri de etkili bir başlık. Başlık yazarken çarpıcı kelimeleri tercih ediniz. Ayrıca başlık uzunluğun da 60-70 harfi geçmemeyi unutmayınız.

4. Resim ve Fotoğraflar

Yazı başlığı kadar etkili bir unsur da hem makalelerinizin başlık resmi hemde içerikle alakalı kullandığınız fotoğraf ve görseller. Görseller her zaman düz metinden daha fazla ilgi çeker. Canlı renkli görselleri tercih ediniz. Görsellerde muhakkak boyutlara dikkat ediniz. boyut düşürmek adına Photoshop web için kaydet özelliğini veya internet üzerinden işlem yapan bazı siteleri tercih edebilirsiniz.

En başta da dediğim gibi dışarıdan seo hizmeti alsanız bile içerikleri giren siz iseniz muhakkak bu 4 madde aklınızdan hiç çıkmamalı.” Unutmayın ki en büyük seo içeriğinizdir “

iyi bloglar (:

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara