Boşanma Koçluğu: Pelin Narin Tekinsoy

Boşanmak, büyük umutlar ile çıkılan birliktelik yolculuğuna son vermektir. Her ne yaşanmış olursa olsun boşanan çiftlerin, boşanma sonrasında ciddi bir boşluk ve üzüntü içinde olacağı bilinir. Boşanma koçluğu boşanma aşamasında ve sonrasında kişinin yanında olup bu kötü sürecin en az yara ile atlatılmasını sağlar. Hatta bu süreç bazen boşanmaya karar vermekle de başlayabilir. Yaşam koçu isteği ile çıktığım yolculukta uluslararası koçluk okulundan mezun olup çeşitli alanlarda koçluk hizmetleri verebilecek donanıma ulaştı. Almış olduğum sertifikalar doğrultusunda hem bireysel hem de kurumsal anlamda koçluk hizmetleri vermeye devam etmekteyim. Sizler de koçluk seansları sayesinde bu zorlu süreci yıpranarak değil de dirençli ve yara almadan atlatabilirsiniz.

Yeni Bir Hayat Planı Oluşturmak

Evlenmek nasıl ki hayatın başlangıcı değilse boşanmak da hayatın sonu değildir. Kişinin boşanma sonrası boşluğa düşmesi aslında çevresel baskılardan da kaynaklanmaktadır. Yalnız olmak ise korku ve endişeyi tetikler. Boşanma sonrasında kişinin yaşadıklarını soğukkanlı olarak karşılaması ve yeni hayat planını çizmesi koçluk sayesinde mümkündür. Kariyer ve sosyal hedefler belirlenir ve buna odaklanılarak geçmişte yaşanan sıkıntılar unutulur. Eğer çocuk ya da çocuklar da söz konusu ise onların eğitimine ilişkin hedefler de bu aşamada göz önüne alınır. Kişiyi stresten uzaklaştırmak ise boşanma koçusun ana hedefidir. Çünkü kişi öncelikle stresten arındırılmalı ve sağlıklı karar verme yeteneği ön plana çıkarılmalıdır.

Güven Veren Paylaşımlar

Boşanma sonrasında tarafların en sık yaşadığı durumlar arasında öfke, suçluluk, pişmanlık ve hayal kırıklığı vardır. Bunların son bulması ise güven veren bir kişiye danışmakla mümkündür. Çünkü aile ya da yakın dostlar bu noktada taraflı davranarak duygu yükünü körükler. En doğru karara varabilmek ve en mantıklı duyguyu yaşayabilmek ise güven veren bir koçluk süreci ile mümkündür. Ayrıca aile, sosyal ya da iş hayatına yönelip bu yaşantıya ilişkin doğu kararlar verebilmek de yine koçluk sayesinde gerçekleşir. Unutulmamalıdır ki sürekli aynı duyguları yaşamak ve sorunların üzerine gitmeden, onları çözmeden bırakmak geleceğinizin huzuru açısından ciddi sorunlar oluşturacaktır.

Girişimcilik Koçluğu

Çalıştıkları işten memnun olmayanlar, kazancının yeterli olduğunu düşünmeyenler ya da yeteneklerini meslek edinerek değerlendirmek isteyenler genellikle girişimciliğe soyunmak ister. Ancak günümüz şartlarında girişimci olmak bazı riskleri de göz önüne almayı gerektirir. Her şeyin ince elenip sık dokunması ve ayal gücü bir kenara bırakılarak düşünülmesi gerekir. Ben Internatıonal Coach Federation tarafından onaylanmış Uluslararası Koçluk Okulu Adler Learning International Koçluk Okulu’ndan almış olduğum eğitimler sayesinde hem kurumsal hem de bireysel anlamda koçluk hizmeti vermekteyim. Girişimcinin karşılaşacağı zorlukları onunla birlikte aşıyor ve en doğru yolu onunla birlikte izliyorum. Şeffaf ve gerçekçi kararlar doğrultusunda en mantıklı ve uygun adımları girişimci adayı ile birlikte atıyoruz.

Duygulara Yenik Düşülmemeli

Girişimcilik yalnızca yeteneğin paraya dökülmesi demek değildir. Aynı zamanda istihdam demek, aynı zamanda geleceğe dönük hayaller demektir. Bu noktada girişimcilik anlamında çok aceleci davranmanın yersiz kalabileceği gibi beklemek de vakit kaybı olabilir. Bu nedenle atılım sırasında cesur olunmalı ve birinin sizlere yol göstermesine izin vermelisiniz. Çünkü bağımsız olarak sizlere koçluk edecek bir kişi, sizin görmediğiniz fırsatları ve tehlikeleri sezecektir. Ayrıca yeteneklerinizin farkında daha etkin varmanıza yardımcı olacak olan bu süreç, girişimciliğe dair de daha faydalı bilgiler edinmenize yarayacaktır. Hem yaşam koçu hem de girişimcilik koçu olarak verdiğimiz hizmetlerde kişinin karar verme aşamasından bu kararı icraata dökme aşamasına kadar eşlik ediliyor.

İçinizdeki Cevher Çıkmayı Bekliyor

Her insanın bazı yetenekleri vardır. Ancak bu yeteneklerin dışa vurumunda cesaret ön planda yer alır. çevresel baskı cesarete yenik düştüğü noktada girişimciliğe dair ilk adım atılmış olur. Ancak bu noktada etrafındakilerden etkilenen ve girişimin başarısız olacağına inanan kişiler hayatları boyunca deneyimlemedikleri bu olayın ukdesi altında kalır. Ancak koçluk hizmeti sayesinde çok daha pozitif düşünüp, mantıklı kararlar almak mümkündür. Bunun yanı sıra girişimcilik adın atılan adımlar ve alınan kararların her anlamda değerlendirilmesi ve bu ölçüde karar alınması şarttır. Tetikleyici öğeler kişinin yanlış hamleler yapmasına da neden olabilir. Eğitimli bir kişinin bu noktada devreye girerek olaylara yön vermesi daha sağlıklı kararlar verilmesini sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.pelinnarin.com

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara