.com .net ve .org için Alan Adı Yaşam Periyodu

Alan adlarının yaşam periyodu ICANN tarafından belirlenmektedir. com , net , org uzantıları için yaşam periyodu 4 süreçten oluşmaktadır.

Belirtilen bitiş tarihinden sonra ICANN tarafından com, net ve org uzantıları için ortalama 75 gün süre tanınmaktadır. Süreçler aşağıda yer almaktadır ;

Aktif Periyodu (Active) : Alan adının aktif olduğu aşamada kayıt süresini kapsamaktadır. Bu süre içinde alan adı aktif olarak kullanılmaktadır.

Askıda Periyodu (On Hold) : Alan adının askıda bulunduğu aşamada kayıt süresi bitmiştir. Kayıt firmaları tarafından aktif kullanımı askıya alınır veya park edilebilirler. Ve bu süreçte alan adı ve mail adresleri kullanımda değildir.

Rehinde Periyodu (Redemption) : Alan adının rehinde tutulduğu aşamada aktif yaşam süresi sona ermiştir. Bu aşamada yeniden aktif hale gelebilmesi için ceza bedelinin ve yenileme bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

Silinme Periyodu (Pending Delete) : Alan adının silinme aşamasında alan adı kayıt firması üzerinde silinme sırasına alınır. Bu dönemin sonunda silinerek yeniden alınabilir duruma getirilir.

Com – Org Veya Net olan alan adınızın bitiş tarihinden sonra ki  ortalama 75 günlük süreçleri aşağıda belirtilen tabloda ki gibidir.

Aktif  1 – 10 Yıl
Askıda 40 Gün
Rehinde 30 Gün
Silinme 5 Gün

 

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara