Facebook Yerel Bilinirlik Reklamları

Merhabalar, bu yazımda size Facebook reklamları ile nasıl yerel bilinirlik elde edeceksiniz, İşletmenizi nasıl çevrenize bildireceğinizden bahsedeceğim. Öncelikli olarak yapmamız gereken şey fb.com/ads bağlantısını tıklama ve sağ üst tarafta bulunan “Bir Reklam Oluşturun” yeşil butonuna tıklamak.

Eğer facebook oturumunuz açık değilse açmanız istenecek ve sonrasında size ne tür reklam vermek istediğinizi seçebileceğiniz seçenekler listelenecek.

Burada aşağıdaki resimden de göreceğiniz gibi “İşletmenizin yakınındaki kişilere erişme” reklamlarını tıklayınız.

fb-yerel-reklam

Bu reklamı oluşturma adımlarında “Maximum Faydayı Sağlama” amacıyla reklam verirken dikkat etmeniz gereken şeyler neler ve bu reklamın özellikleri neler diye bakacak olursak,

Öncelikle reklamınızı verirken Tasarımsal olarak dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Tavsiye edilen görsel boyutu: 1.200 x 628 piksel
  • Görsel en boy oranı: 1,9:1
  • Metin: 90 karakter
  • Başlık: 25 karakter
  • Haber Kaynağı açıklaması: 30 karakter
  • Görseliniz %20’den fazla yazı içeremez.

Peki faydalı reklam için ipucu merak ediyor musunuz ?

Bildiğiniz üzere bir çok reklamda artık Eylem çağrısı butonu var. Yani reklamı görenleri yönlendirecek bir ifade yer almış oluyor. Bu reklamdaki en büyük amaç da bölgesel lokasyona erişebilmek olduğu için Eylem çağrısı düğmesi olarak Yol Tarifi Al‘ı seçmenizde fayda var. İnsanlar bu düğmeye dokunduğunda, işletmenize nasıl gelebileceklerini görmüş olurlar.

Diğer eylem düğmesi seçenekleri;

Sayfayı beğen, Şimdi ara, Yol tarifi al, Daha fazla bilgi al, Mesaj gönder şeklindedir. Bu düğmelerden istediğinizi amacınıza uygun olarak seçebilirsiniz.

Reklam adımlarına devam edecek olursak,

“İşletmenizin yakınındaki kişilere erişme” reklamını seçtikten sonra reklamını yapmak istediğiniz sayfayı seçiniz. Sayfa seçimi sonrası aşağıdaki görsel gibi sizde sayfanızın adresine bağlı olarak harita ve erişebilecek max. popülasyonunuzu görmüş olacaksınız.

fb-yerel-reklam-detay

Burada,

Öncelikli olarak görüldüğü gibi haritada sayfanıza bağlı adresinize göre bir “ÇAP” belirlenmiş durumda. Bu siz değişmez iseniz başlanğıç olarak 1 km lik çevre için bir sonuç gösteril. Erişmek istediğiniz mesafeyi buradan değişe bilirsiniz.

Belirlediğiniz çap ‘a göre potansiyel kaç kişiye erişebileceğinizi de hemen sağ üst tarafta görebilirsiniz.

Bu belirlenen çap’ta yine hedef kitle ayarlarını yapabilirsiniz. Cinsiyet ve yaş vs. gibi.

Ve Bütçe ! Ne kadarlık bir bütçe derseniz her zaman tavsiyem makul değerler ile başlayığ sonucu görmeye göre değiştirilmesinden yanayım. Bence Günlük 10 Tl ve 5 gün genel anlamda bir reklamı test etmeye yarar diye düşünüyorum. (Veya 7,5 TL ile 10 gün) Bütçe belirlediğinizde hemen aynı hizada sağ tarafta günlük erişebileceğiniz kişi sayısınıda görmüş olacaksınız.

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra sağ altta mavi buton “reklam kreatifi seç” butonuna tıklayıp ilerleyebilirsiniz.

Açılan sekmede reklama ait görsel seçimi ve başlık ile detay metninizi yazdıktan sonra “sipariş ver” butonu ile reklamınızı oluştura bilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (1 Yorum)
Hosting Italia
Hosting Italia Cevapla
- 04:52

Siz de her gun gelisen ve degisen Facebook reklamlar? ile dogru sonuclar elde etmek istiyorsan?z Poligon Interactive ile iletisime gecin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara