Google Analytics ve SEO

Arkadaşlar bu yazımda Webmasterlar için son derece önemli olan 2 Google uygulamasının ilişkilendirilmesinden bahsedeceğim. Bunlardan biri “Google Analytics” ve diğeri “Google Webmaster Araçları”.  Google Analytics bildiğiniz üzere bir çeşit sayaç ama bence web dünyasının en kaliteli sayacı verdiği istatiksel bilginin çeşitliliği oldukça fazla. Google Webmaster Araçları ise webmaster’lar için vazgeçilmez bir uygulama. Sitenizi SEO açısından analiz etmenize yarar. Ayrıca “Google gibi getir” özelliği ile sitenizi Google a sık sık ziyaret ettirebilir böylelikle aramanma hacminiz ve dolayısıyla tıklanma oranınız artar.

Şimdi gelelim İLİŞKİLENDİRMEYE,

Her iki aracı da ayrı ayrı kullanmanıza gerek yok. Google Analytics de oturumunuz açın. Üst menüde yer alan yönetici bölümüne tıklayın ve mülk ayarlarında çıkan seçeneklerin en altında ” Web Yöneticisi Araçları Ayarları ” şeklinde seçenek göreceksiniz. O seçenekte “düzenle” kelimesine tıkladığınızda yeni bir pencere açılacak ve webmaster araçlarındaki siteleriniz karşınıza gelecek. Bu analtics hesabınızla hangi sitenize etkinleştirmek isterseniz kutucukla işaretleyip kaydet deyiniz.

Böylece Analytics hesabınıza girdiğinizde soldaki menü çubuğunda “EDİNME” seçeneğini tıklayıp. “Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) “ bölümünden artık analiz bilgilerinize erişebilirsiniz. Bu bölümden

1) Google da hangi aramalarda kaç kere göründüğünüzü ve hangi aramalarda kaç kere tıklandığınızı görebilirsiniz.

2) Açılış Sayfaları sekmesi ile aramalardan sitenize doğrudan hangi sayfaya erişildiğini görebilirsiniz.

3) Coğrafi Özet sekmesi ile de adı üzerinde hangi ülkelerde kaç kere görüntülendiğinizi ve tıklandığınızı görebiliyorsunuz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara