Google Arama Serüveni : saliseler içinde arama

searchInfographic-1Evet arkadaşlar her gün %16 lık yeni bir aramanın yapıldığı Google un 4 aşamadan oluşan arama serüveninden bahsedeceğim.

Öncelikle bu 4 aşamayı başlıklar halinde sıralayacak olursam:

1) ARAMADAN ÖNCE

2) ARAMA YAPARKEN

3) SIRALAMA

4) SONUÇ

Şimdi detaylar;

[dropcap style=”dark”]1[/dropcap] Aramadan önce diye başlık dikkatinizi çekti mi ? Siz aramadan bile hazırım ben diyor Google.

Bir arama sorgusunun yolculuğu siz onu daha Google’a yazmadan  önce başlar. Daha önce SEO ve Ping ile alakalı konularda da bahsettiğim üzere Web tarayıcısı veya örümcek olarak bilinen ve Google arama sonuçlarına eklenecek Web sayfalarını bulan yazılım robotları Google’un bu konuda silahıdır. Google’ın yazılımları o sayfalarla ilgili verileri veri merkezlerinde depolar. Web, trilyonlarca sayfadan oluşan bir kitap gibidir ve Google sürekli bu kitabı dizinleyerek sadeleştirme ve doğru arama sonuçları için düzenleme işlemi yapmış olur.

Şu an mevcut haliyle Google dizinleri 100 milyon gigabaytı  geçmiş ve bu iş için 1 milyon saatten fazla bilgi işlem zamanı harcanmış.

[dropcap style=”dark”]2[/dropcap] Aramanızı başlattığınızda, Google’ın algoritması da aradığınız bilgiyi bulmak için çalışmaya başlar. Arama sorgusu size yanıt vermek için saatte yüz milyonlarca kilometre gibi ışık hızına yakın bir hızda ortalama 2.400 kilometre yol kat eder. Sorgunuzu yazarken aramanıza yönelik tahminler görmeye başlarsınız ve sonuçlar enter tuşuna basmanıza gerek kalmadan görüntülenir. Bu sayede zaman kazanır ve yanıta mümkün olduğunca hızlı ulaşırsınız. Buna Google Anında Arama özelliği diyoruz.

[dropcap style=”dark”]3[/dropcap]Algoritma, sorgunuza bakar ve milyonlarca sayfa ile içerikten hangilerinin sorguyla en alakalı olduğuna karar vermek için 200’den fazla sinyal kullanır. Google yılda 500’den fazla iyileştirme ile sıralama algoritmalarını iyileştirmektedir.

200 SİNYALDEN GÖZE ÇARPANLAR :

[one_half]

• Web sitesindeki içeriğin yeniliği

• Belirli bir siteye bağlantı veren diğer web sitelerinin sayısı ve bu bağlantıların güvenilirliği

• Web sayfasındaki kelimeler

• Arama anahtar kelimelerinizin eş anlamlıları

• Yazım Denetimi

[/one_half]

[one_half_last]

• Sitedeki içeriğin kalitesi

• Web sitesinin URL’si ve başlığı

• En iyi sonucun bir Web sayfası, resim, video, haber makalesi, kişisel sonuç veya başka bir şey mi olduğu.

• Kişiselleştirme

• Bağlantıda olduğunuz kişiler tarafından önerilen sonuçlar

[/one_half_last]

[dropcap style=”dark”]4 [/dropcap]Sonuçlar alaka düzeyine göre sıralanır ve sayfada görüntülenir. Sonuçları anında gösterilmesinin yanı sıra, bu Web sayfalarının önizlemesini de sunulur ve ok işaretinin üzerine gelerek görüntüleyebilir ve böylece ilgili sitenin ziyaret etmek isteyeceğiniz bir site olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Ortalama olarak bu Anında Önizlemeler saniyenin 10’da biri gibi bir sürede yüklenmektedir.

Ayrıca,

Google’da her gün milyarlarca arama yapılmaktadır.

2003’ten beri Google 450 milyar yeni sorguyu yanıtlamıştır.

Her gün aramaların %16’sı yeni yapılan aramalardır.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara