Rakip Sitenin Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulunur ?

Merhaba arkadaşlar daha önce Seo nun en önemli maddelerinden birinin analiz olduğunu söylemiştik. Açtığınız bir sitenin rakibi yoksa zaten lider sizsiniz demektir bir seo ya dahi ihtiyaç duymaya bilirsiniz. Ama birileri ile aynı dalda olupta bir siteniz varsa onun önüne geçmek için Seo yani arama motoru optimizasyonu yapmalısınız. Bu Seo çalışmalarının başında analiz önemlidir.

Rakiplerinizin siteleri ile kendinizi kıyaslayın ! Hanginiz önde ! 

Bir çok alanda rakibinizi ölçmelisiniz bunlardan biri ve en önemlilerin başında Anahtar Kelimeler gelmektedir. Anahtar kelimeler bildiğiniz üzere sitelerin etiketleridir ve arama motorlarında o kelimelerde bulunurluğu kolaylaştırır. Peki rakibiniz hangi anahtar kelimeleri ile bulunuyor ?

Bunun için bir kaç yöntem var:

1) Google Adword: Bildiğiniz üzere Google Reklam ağıdır. Burada araçlar bölümünde anahtar kelime planlayıcı var belkide kullandınız kendinize kelime seçerken ama burada aynı zamanda URL’den kelime seçme var. Rakip sitenizi url satırına yazdığınızda anahtar kelimeleri çıkacaktır. Sizde o kelimelerde aranma hacimlerini vs kolaylıkla görebilirsiniz.

2) Sayfa kaynağı: Rakip sitenize giriniz ve site içinde boş bir yerde sağ tıklayınız açılan seçeneklerden “sayfa kaynağını görüntüle” seçeneğini seçiniz. Bu işlemi CTRL + U kısayolu ile de yapabilirsiniz. Açılan sayfada hemen ilk satırlarda “meta” etiketleri göreceksiniz. <meta name=”keyword” content=”…………….. şeklinde bir kod göreceksiniz işte buradan da sitenin kullandığı anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz.

3) Site Analiz Siteleri : Son bir yöntem daha söyleyecek olursam çeşitli seo siteleri mevcut. SEO aracı vs şeklinde google dan aramalar ile sitelere erişebilirsiniz. Bu sitelerin çoğunda çeşitli webmaster araçları mevcut ve siteleri – rakip sitelerini kolayca analiz edip anahtar kelimeler dahil bir çok özelliklerini tespit edebilirsiniz.

Atalarımızın dediği gibi “hiç bir şey yapamıyorsan uzaktaki köy bak onlar ne yapıyorsa onu yap” ‘tan yola çıkarak rakibinizi analiz edip ondan eksik kalmayacak adımları atınız. Başarılar…

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (1 Yorum)
Sohbet odalari
Sohbet odalari Yanıtla
- 17:13

Harika bir paylaşım tesekkur ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara