Sağlık ve Lazer Göz Ameliyatı

Sağlıktan bu dünyada ne olabilir? Bunun sebebi vücudumuzda bir rahatsızlık olduğunda kıpırdadığımızda bile canımız yanmakta ve günlük hayatımıza devam edemez hale geliriz. Bu nedenle sağlığımıza da oldukça dikkat etmeliyiz. Yeterince sıvı almalı ve mevsimine göre beslenmeliyiz. Sigara ve alkol gibi kötü alışkınlardan ise bırakmalıyız. İşte bu sebeple sağlığımız daha iyi olacak ve düzenli bir hayat yaşayacağız. Ama bazı hastalıklar bize anne ve babamızdan geçen genlerden dolayı gelir. Bunlara önlem alınamaz, ancak hastalık ilerlemeye başladığında müdahale edilebilir. Göz hastalıkları da bunlardan bir tanesidir. Başta kendini belli etmeyen göz hastalıkları baş ağrılarına sebep olur. Günlük hayatı oldukça etkileyen bu göz hastalıkları, daha sonra dikkatli tespitlerden sonra koyulabiliyor.

Göz hastalıkları özellikle gözlük ya da lens kullanmaktadırlar. İşte bu nedenle insanlar bunlardan kurtulmak istiyorlar. Bunun sebebi gözlük takmak sürekli takılan ve baş ağrısı yapan bir şeydir. Lens ise gözleri yıpratır. Sürekli çıkarmak ve temizlik gerekmektedir. Bunlardan bıkan insanlar kesin çözümler aramaya giderler. İşte bu nedenle tıp dünyasının gelişmelerle getirdiği yeni nesil ameliyatlar bu çözümler üretilmeye çalışmaktadır. Lazer göz ameliyatları bunlardan bir tanesidir. Bu göz ameliyatları retinanın üzerine lazerle çizgi çekilmesiyle meydana gelmektedir. Göz ameliyatı tedavi aşamaları doktoruna göre değişmekle birlikte göze çizik atma ve bunun gibi birçokt tedavi aşamaları olmaktadır. Tabi ki retinanın üzerine bulunan saydam tabaka açılıp lazerle retina düzeltilip yeniden saydam tabaka kapatılır. Ameliyat olmadan önce göz lokal olarak uyuşturulmaktadır. Ameliyattan sonra yarın ki günü kontrolden sonra kişi günlük hayatına kolayca geri dönmektedir.

Tabi ki lazer göz ameliyatı her kişinin olabileceği anlamına gelmez. Bu ameliyatı olmak isteyen hastaların ancak yarısı bu ameliyatı olmaktadırlar. Diyabet, romatizma ve retina sivrileşmesi meydana gelen kişilerden bu ameliyat yapılamıyor. Göz ameliyatı ücretleri biraz daha pahalı olsa da genel olarak tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Aslında lazer ameliyatın yapılmasının göz derecelerine ve retina kalınlığına göre olmalıdır. Bu ameliyat olmadan önce hastanın gözü önceden kontrol edilir. Göz tansiyonu önemlidir. Damla ile gözler büyütülerek yeniden kontrol edilir ve ameliyata karar verilir. Bu ameliyatlar özellikle gözlükten ve lensten kurtardığı için oldukça fazla tercih edilmektedir. Lazer göz ameliyatlarında kör olma ve sadece bir kez ameliyat olma efsaneleri yalandır. Bunun sebebi 1980’li yıllardan beri bu ameliyatlar sürekli olmakta ve ve birinci ameliyattan sonra göz numarası ilerlerse ikinci bir ameliyat için hasta kontrol edilerek ameliyat olabilir.

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara