Spam’lar dan kurtulma vakti geldi !

Evet arkadaşlar artık bıktık değil mi ? Özellikle son 2-3 aydır sürekli devam eden ve hızla yayınlan spam trafik sitelerimizi alt üst eder oldu. Geri dönüşümünü takip eden siteler özellikle bu spamlar dan oldukça rahatsızdır diye düşünüyorum.

Öncelikle SPAM trafikten kastımız nedir ve SPAM trafik tespitini nasıl yapacağımıza değinmek isterim. SPAM trafik sitenize gelen anlamsız yönlendirmelerdir. Tekil hitiniz bir anda rutin den farklı olarak artmış ise muhakkak kontrol sağlamalısınız. Tekil hit aldım diye sevinmeyiniz ! Bu hitler sitenize faydalı olmadığı gibi ZARAR da vermiş olur. Alınan backlink kalitesi siteler için oldukça önemli bir etkendir, SPAM trafik de size bu yönde olumsuz etki eder, TABİ ENGELLEMEZSENİZ.

Spam Trafik Tespiti :

Google Analytics hesabınızı ziyaret ediniz. Analytics hesabınıza girdiğinizde sol menüden “Edinme” başlığını ve “Kaynak/Araç” bölümünden sitenize gelen trafiği görebilirsiniz. Burada Hemen çıkma oran %100 olan ve ortalama süre bölümü 00:00 yazan sitelere baktığınızda anlamsız URL ler görmüş olursunuz. İşte bu linkler sitenize zarar veren spam linklerdir.

Engellemenin yolu :

Spam trafik engelleme hakkında daha önce 2 yöntemden bahsetmiştim. Bunlar Google Disallow ve .htaccess dosyası üzerinden engelleme yöntemleriydiSpam trafik nasıl engellenir ? adlı başlığa tıklayarak detayları öğrene bilirsiniz.

Ayrıca bu yazıyı yazmamdaki amaç SPAM trafik engellemede ETKİN bir yöntemden daha bahsetmek olacak.

CPANEL ile SPAM Trafik Engelleme :

Dünyanın en büyük Hosting Yönetim Paneli olan cPanel ile de artık spam trafiklerinizi kolayca engelleyebilirsiniz. Bunun için cPanel’e giriş yapınız (siteadiniz.com/cpanel). cPanel’e giriş yaptıktan sonra, Anasayfa üzerinde bölüm bölüm işlem grupları bulunmakta. Aşağılara doğru “Güvenlik” bölümünde bulunan “IP Engelleyicisi” sayfasına giriyoruz.

Karşınıza çıkan ekranda URL eklemek için ilgili alanı göreceksiniz. Google Analytics’ten öğrenmiş olduğunuz o saçma isimli sitelerin URL lerini buraya yazıp “ekle” dedikten sonra bu sitelerden sitenize gelen yönlenmeler artık engellenmiş olacaktır.

Spam’sız bol hitli günler dilerim…

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara