Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit), tenis raketleri yanlış kullanımında dirseğinizdeki tendonlar aşırı yüklendiğinde, genellikle el bileği ve kolun tekrarlayan hareketleri ile oluşan ağrılı bir durumdur. İsmine rağmen, sporcular tenisçi dirseği geliştiren sadece insanlar değil. Meslekleri, tenisçi dirseğine neden olabilecek hareket türlerini içeren kişiler arasında tesisatçılar, ressamlar, marangozlar ve kasaplar bulunur. Tenisçi dirseğinin acısı öncelikle önkol kaslarınızın tendonlarının dirseğinizin dış tarafındaki kemikli bir şişliğe bağlı olduğu yerde ortaya çıkar. Ağrı aynı zamanda ön kol ve bileğinize de yayılabilir. Dinlenme ve reçetesiz ağrı kesiciler genellikle tenisçi dirseğinin rahatlamasına yardımcı olur. Konservatif tedaviler yardımcı olmazsa veya semptomlar etkisizleştiriliyorsa doktorunuz ameliyat önerebilir. Belirtiler Tenisçi dirseği ile ilgili ağrı dirseğinizin dışından ön kolunuza ve bileğinize yayabilir. Ağrı ve halsizlik şunları zorlaştırabilir:

  • El sıkışın veya bir nesneyi tutun
  • Bir kapı kolu çevirin
  • Bir fincan kahve tut

Ne zaman doktora görünmeli? Dinlenme, buz ve tezgah üstü ağrı kesicilerin kullanımı gibi kişisel bakım adımları dirsek ağrınızı ve hassasiyetinizi azaltmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara