Ücretsiz en iyi 5 backlink sorgulama aracı

Sitenize kimler referans olmuş hepsini biliyor musunuz ? Eğer bilmiyorsanız aşağıdaki 5 araçtan faydalanmanızı tavsiye edeceğim. 

Aşağıdaki backlink sorgulama araçlarını çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz. Örneğin rakip sitenizi analiz ederek hangi sitelerden backlink aldığını görebilir, veya siz kendi sitenizi analiz ederek gereksiz ve önemsiz gördüğünüz; sitenizin değerini düşürecek backlinkleri tespit ederek bunlardan kurtulmayı düşünebilirsiniz.

Biliyorsunuz ki backlink doğru sitelerden alındığında sitenize fayda sağlayacağı gibi çöp olmuş sitelerden alındığında da bir o kadar sitenizin değerine gölge düşürecektir.

İşin backlink kısmını çok uzatmadan araçlara göz atacak olursak listenin ilk sırasında MajesticSEO yer alıyor.

 1. Majestic SEO
  Türkçe dil seçeneği olmasada oldukça basit ve kolay kullanıma sahip. Direkt anasayfa da sitenizin linkini yazarak test edebilirsiniz. Sitenizin backlink değerlerini size kısıtlı gösterecektir ancak basit bir üyelik ve site doğrulama ile size sitenizin gerekli detaylarını gösterecektir. Ancak rakip site vs analizleri için ücretli paketine sahip olmanız gerekmektedir.
 2. OpenLinkProfiler:
  OpenLink ile dilediğiniz siteyi basitçe aratarak sahip olduğu backlinkleri görebilirsiniz. Basit bir arayüze sahip olan OpenLink de Türkçe dil desteği yok ancak ihtiyacınız olmayacaktır. Sorgu sonrası direkt açılan sayfayı aşağı doğru sürüklediğiniz de backlink kaynaklarını ve bu sitelere ait soldaki % değerleri ile sitelerin kalite puanlarını görebileceksiniz.
 3. RankSignals:
  Basit ve ücretsiz üyelik ile sitenizin analizini kolayca yapabilirsiniz. Üyeliksiz analizde çok kısıtlı bir bilgi sunuyor. PR, Alexa ve link sayısı gibi bilgileri de aynı analiz üzerinde görüntüleyebilirsiniz.
 4. BacklinkWatch:
  Tasarımsal olarak ne kadar vasat olsa da analiz konusunda bu yazıdaki diğer analizleri arkadasın da bırakacak detayları bile sunabilir. Bu durumu sitenizi analiz ettiğinizde aldığınız backlinkleri çarşaf gibi önünüze döktüğünde ne demek istediğimizi anlayacaksınız (:
 5. Yine de onsuz olmaz ! GOOGLE:
  Google webmasters araçları sayesinde sitenizi kayıt ettiğiniz de sitenizin aldığı backlinkleri ve backlink’e ait anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Search Console a girdiğiniz de sol menüden “Arama trafiği” ve “Dahili bağlantılar” sekmelerinden rapora ulaşabilirsiniz. Burada sitenizi çok iyi bir şekilde veri sağlayabilseniz de rakip analizini malesef yapamazsınız çünkü webmasters sadece sitesini doğrulayan hesaplara hizmet vermektedir.

Evet bizim tavsiyemiz yukarıdaki tüm araçları kullanmanız, %80 oranından benzer verileri alacak olsanız da hepsi birer yazılım olduğu için birinin bulamadığını diğeri bulduğunda sizin için daha kapsamlı bir analiz ile size daha fazla fayda sağlayacaktır.

Eğer yukarıdaki 5 araç dışında kullanıp memnun olduğunuz backlink sorgulama araçları var ise paylaşmanızı isteriz…

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (1 Yorum)
Cilt Bakımı
Cilt Bakımı Yanıtla
- 05:07

Linkody.com da son zamanlarda çok iyi sonuçlar veren analiz sitelerinden birisi. Ücretsiz değil ama deneme sürümünde 1-2 adet sınırlamasız analiz yapılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara