UTM Link ile aldığınız Link’leri takip Edin !

Merhabalar sizlere bu yazımda özelikle dijital pazarlama’da rol oynayan ancak her webmaster’ın muhakkak bilmesi gereken bir özellikten bahsedeceğim.

UTM Link Nedir ? Ne işe yarar ?

Basitçe ifade edecek olursak “Link Etiketleme” diyebiliriz. Linklerinizin uzantısına ekleyeceğiniz belirli parametreler ile Sitenize ziyaretçi çekmek adına başka ortamlara verdiğiniz linklere bu parametreleri ekleyerek Google Analytics üzerinden dönüşümlerinizi kolayca takip edebilirsiniz.

Daha önce harici olarak  bit.ly ile yönlendirme trafiğinizi tespit edin…  makalesi ile bu konuyu bit.ly ile takip edebileceğinizi göstermiştik, ama burada artınız ise bit.ly de linkleri ayrı ayrı takip etmeniz gerekmekte. Ama UTM ile farklı linklerinizin sonuna aynı etiketleri ekleyerek toplu işlem yapabilirsiniz.

Örnek bir UTM bağlantısı : siteniz.com/iceriginiz.html?utm_source=KAYNAK&utm_medium=ARAC&utm_campaign=KAMPANYADI) şeklindedir.

Parametreler ve Kullanım amaçları

  • utm_source= (kampanyanın kaynağı, kullanım zorunlu)
  • utm_medium= (kampanya aracı, kullanım zorunlu)
  • utm_campaign= (kampanyanın adı, kullanım zorunlu)
  • utm_content= (kampanyanın içeriği)
  • utm_term= (kampanyanın terimi)

Bu parametrelere istediğiniz ifadeleri girebilirsiniz. Yukarıda örnek UTM bağlantısında görüldüğü gibi parametreleri linkinize “?” ile başlayıp ve her parametre arasına “&” sembolünü koyarak birleştirmelisiniz. Ve size kolay yol : https://support.google.com/analytics/answer/1033867?hl=tr#url_builder_form  bu form üzerinden gerekli alanları doldurarak LİNKİNİZİ oluştura bilirsiniz.

Link Takibi ve Dönüşümü

Parametreleri doğru şekilde yazıp girdikten sonra artık dönüşümlerinize bakabilirsiniz. Bunun için google.com/analytics hesabınızı açınız ve Sol menü den:

[notice]Edinme >> Kampanyalar >> Tüm Kampanyalar[/notice] sekmesini tıkladığınızda Parametre de Ad kısmına yazdığınız başlığı karşınızda göreceksiniz. Ve buradan yola çıkarak analiz bilgilerinizi görebilirsiniz. Ayrıca Edinme >> Tüm Trafik >> Kaynak/Araç ‘dan da parametrelerde kaynak ve araç bölümüne yazdığınız isimleri görebilirsiniz.

Evet UTM link nedir ve UTM Link nasıl oluştura bilirsiniz aktarmaya çalıştım. Eğer sorularınız olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz, yardımcı olmak için elimden geleni yaparım. Bol trafikli günler dilerim (:

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara