Wikipedia sayfanız sadece sizin değil !

Facebook’ta son zamanlarda oldukça popüler olan wikipedia benzeri bir sayfa oluşturmak aslında işin eğlenceli boyutundan çok farklı amaçlara hizmet ediyor.
Son 1 hafta içerisinde ya kendiniz  kullandınız ya da bir arkadaşınızdan mutlaka görmüşsünüzdür. Vikipedi’nin sayfasıymış gibi kendinize bir sayfa hazırlamanıza yarayan bir uygulama popüler olmuş durumda.

Duyduk ki uygulama hakkında yapılan araştırma sonucu, uygulamayı kullanan kişilerin e-posta ve benzeri bilgilerinin Almanya’da bir şirketin veri havuzunda toplanıldığı ortaya çıkmış. Yani siz bu uygulamayı kullanarak aslında verilerinizi bir yerlere aktarmış oluyorsunuz.

Bu gibi daha bir çok uygulamayı yüklerken veya kullanırken muhakkak hangi bilgilerinizi paylaşacağınızı kontrol edin. Maillerinize gelen saçma sapan spam (virüs) maillerinin bu yollarla geldiğini unutmayın.

Nerden biliyorsunuz kayıt altına alındığını vs diye kafasına takılanlar olabilir. Uygulamanın gizlilik ve veri şartlarına ulaşmak için : https://wiki.gercek-benligim.com/privacy.php bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Burada,

Kayıt Fonksiyonu

Kaydolma esnasında belirtilen veriler, sunulan hizmetin kullanımı, söz konusu hizmet ile ilgili teknik bildirimlerin yapılması ve onay verilmiş olması şartıyla e-bültenler ve reklam iletilerinin gönderilmesi için kullanılır. Kullanıcılar, hizmet veya kayıtları ile ilgili bilgiler hakkında, örneğin hizmet kapsamının değişmesi veya teknik hususlar hakkında, e-posta ile bilgilendirilebilir. Toplanan veriler kaydolurken kullanılan kayıt formuna girilen verilerdir. Bunların arasında kişinin adı, soyadı, cinsiyeti, e-posta adresi, IP adresi ve kayıt tarihi ve saati vardır. Bir kullanıcı Facebook’un kimlik tanımlama fonksiyonlarını kullanarak kaydolduğunda, kişinin Facebook kimliğinin yanı sıra, uygunsa cinsiyeti, doğum tarihi, beğendiği sayfalar ve arkadaşlar listesi de kaydedilir. Toplanan verilerin kapsamı, Facebook’un oturum açma diyaloğunda belirtilir. Facebook’un erişime sunduğu ettiği veriler hakkında detaylı bilgiler için şu link incelenebilir: https://www.facebook.com/about/privacy/your-info-on-other.

şeklinde kendi veri izni detaylarını bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 284 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara