Fake PageRank Hakkında Herşey…

PageRank Nedir ?

Öncelikle kısaca PageRank’ den bahsetmek isterim. Google PageRank, daha önce bir makalede yazdığımız gibi Google’ın bir algoritmasıdır ve Google sitelere 0-10 arasında puanlama yapmış olur, kısacası Google’un sitelere verdiği değerin bir ölçüsüdür. Günümüzde kimileri tarafından “PR artık efsane” şeklinde sesler yükselse de gözlemlerin sonucunda şunu söyleyebilirim ki webmaster’lar arasında halen daha en kapsamlı site ölçüsü olarak kabul edilirliğini sürdürmektedir.

Fake PageRank Nedir ?

Adı üzerinde Fake PR, sahte pagerank anlamına gelmektedir. Fake pagerank için en temel ve basit ifadeyle izah edecek olursak, sitenize gelen Google botlarını yanıltıp pagerank değeri olan bir sitenin pagerank’ ini kendi sitenize yansıtma işlemidir diyebiliriz. Bu işlemi tavsiye etmediğim için nasıl yapılacağına dair detay vermeyeceğim ama basit PHP kodları ile bu işi yapmak maalesef mümkün.

Ama hemen bu noktada şunu da belirteyim ki bu iş kesinlikle görsel bir kandırmacadır. Yani Google’un PR ye göre sıralamasında arama sonuçlarına bir değişikliği olmayacaktır. Sadece PR sorguladığında kodlar ile veriyi başka sitenin PR sinden alınmış olur.

Fake PageRank Nasıl Anlaşılır ?

PageRank oldukça kabul edilebilir bir kavram olduğu için çeşit çeşit yerli – yabancı bir sürü site mevcut. Site analiz sorguları da bir çok forum sitesinde mevcut. Bu yöntemler ile siteyi ve PR değerini sorgulayabilirsiniz.

Ama benim tavsiyem her zaman işin gerçek kaynağından bakmak olacaktır. Keza tüm harici sorgulama araçları da veriyi asıl kaynağından çekiyorlar.

Yapacak şey oldukça basit. Google’a ait arama motoru parametrelerinden daha önce bahsettiklerimizden biri olan “info” parametresini kullanacaksınız.

  • Google arama çubuğuna info:siteadiniz.com şeklinde PR değerini öğrenmek istediğiniz sitenin uzantısını giriniz.
  • Gelen ekranda 3 şey ile karşılaşabilirsiniz.
  1. Sorgu ekranında, ekrana gelen site ile sorguladığınız site aynı ise PR değeri doğrudur.
  2. Sorgu ekranında, ekrana gelen site ile sorguladığınız site farklı ise yönlendirme ile sitenin Fake PR değerini almış olduğu söylenebilir.
  3. Son seçenekte sorgulama sonucunda bir sonuç çıkmaması. Bunun nedeni alan adının boşa çıkmış olması ve bir süredir içeriğinin boş olması diyebiliriz. Bu durumu düzeltmek için yapılması gereken ise siteye bir hosting atayıp basit ve az yazılı da olsa bir index sayfası oluşturmak. Amaç Google’un sitenizi indekslemesi ve indeks sonrası “info” bilgileri karşısınıza çıkacaktır.

Manuel olarak Fake Pr değerini sorgulamak en kesin ve garanti yöntemdir.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara