Google ‘dan siteniz için ipuçları

Bir Blogger’ın (blog yazarının) muhakkak bilmesi gereken bir şeydir: Google WebMaster Araçları

Google webmaster araçlarını bilmeyenler için kısaca özetlersem, Sitenizi teknik ve seo açısından takip etmeniz için Google tarafından geliştirilen bir platform. Sitenizi Google ‘a duyurmanın ve hızlı index almaktan tutunda hangi kelime aramalarından sitenize kaç kez tıklandığı dahil bir çok bilgiye bu platformdan erişebiliyorsunuz.

Hızlı index kelimesi size cazip geldi ise bu konuda daha önce yazdığım yazıyıEn Hızlı index alma aracı : Google Webmaster ” bağlantısından okuyabilirsiniz.

Konudan uzaklaşmadan ipuçlarına gelecek olursak, geçtiğimiz gün Google resmi blogundan yaptığı bir paylaşım ile siteniz hakkında Tasarım – içerik, Teknik ve Kalite yönergeleri yayınlayarak bu kurallara uymanız durumunda Google’ın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Bu konuda Google tarafından paylaşılan video’yu izleyebilirsiniz,

İşte bu yönergeler :

Tasarım ve içerik yönergeleri

 • Net bir hiyerarşiye ve metin bağlantılarına sahip bir site oluşturmalısınız. Her sayfaya sabit bir metin bağlantısından ulaşılabilmelidir.
 • Site haritası inşa etmelisiniz. Ziyaretçilerinize sitenizin önemli kısımlarını işaret eden bağlantıları içeren bir site haritası sunun.
 • Belli bir sayfadaki bağlantıların sayısını makul düzeyde tutun. Yani tanıtım yazısı alıyorsanız öyle bir sayfadan 5 farklı link çıkışı yapıp sitenizi öldürmeyin.
 • Faydalı, bilgi açısından zengin bir site oluşturun ve içeriğinizi açık ve anlaşılır bir şekilde anlatan sayfalar hazırlayın.
 • Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için girebileceği kelimeleri düşünün ve sitenizin gerçekten bu kelimeleri barındırdığından emin olun. Bu konuda Google Trend ile kullanıcıların ne aradığına ulaşabilir ve bu konuda sizde makalelerinizi sunabilirsiniz.

[success]Google Trends nedir ve nasıl kullanılır ? Bilmiyorsanız öğrenmenizde fayda var ![/success]

 • Önemli adları, içeriği veya bağlantıları göstermek için resimler yerine metin kullanmayı deneyin. Bildiğiniz üzere Google, resimlerde yer alan metinleri tanımaz, eğer resim kullanmanız gerekirse açıklayıcı birkaç kelime eklemek üzere muhakkak ALT özelliğini kullanınız.
 • Dinamik (yani, URL’sinde “?” karakteri yer alan) sayfalar kullanmaya karar verirseniz her arama motoru örümceğinin, statik sayfaların yanı sıra dinamik sayfaları taramadığını unutmayın. Parametreleri kısa, parametre sayısını da az tutmanız yararlı olur.

Teknik yönergeler

 • Google’ın sitenizdeki içerikleri tam olarak anlamasına yardımcı olmak için CSS ve JavaScript dosyaları gibi sitenizdeki tüm öğelerin taranmasına izin verin. Google’ın dizine ekleme sistemi, web sayfalarını oluştururken bir sayfanın HTML kodunun yanı sıra sayfaya ilişkin resim, CSS ve JavaScript dosyaları gibi öğeleri de kullanır.
 • Web sunucunuzun If-Modified-Since HTTP üst bilgisini desteklediğinden emin olun. Bu özellik, web sunucunuzun Google’a son taramadan sonra sitenizin içeriğinin değişip değişmediğini bildirmesini sağlar.
 • Web sunucunuzda robots.txt dosyasını kullanın. Bu dosya, tarayıcılara hangi dizinlerin taranıp hangilerinin taranmayacağını bildirir. Sitenizin yanlışlıkla Googlebot tarayıcısını engellemediğinden emin olmak için dosyanın güncel olmasına dikkat edin.
 • Sitenizin farklı tarayıcılarda doğru göründüğünden emin olmak için siteyi test edin. Test etmek için; https://support.google.com/webmasters/answer/100782
 • Sitenizin performansını izleyin ve yükleme sürelerini optimize edin. Hızlı sitelerin kullanıcıların memnuniyetini arttırdığını unutmayın.

Kalite yönergeleri

Kalite yönergelerini yazmadan önce şunu belirtmek isterim ki Google’ın ifadesi ile;

Bu önerilerden hiçbirini uygulamasanız bile bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde algoritmayla ya da elle yapılan spam işlemine maruz kalmasına yol açabilecek hatalı uygulamalardan bazılarını belirten “Kalite Yönergeleri”ni dikkatle incelemenizi öneririz. Bir site, spam işleminden etkilendiyse artık Google.com’daki veya Google’ın iş ortağı sitelerindeki sonuçlarda görüntülenmeyebilir.

Temel Kalite İlkeleri

 • Sayfalarınızı kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil.
 • Kullanıcılarınızı aldatmayın. Sırf trafik almak için ilgili ilgisiz yazılar yazmaktan kaçının. Sitenizin vizyonu, misyonu bir amacı olsun.
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçının. Burada en çok dikkat edeceğiniz nokta yanlış SEO uygulamalarıdır. Bırakın SEO paketleri almayı kendinizi faydalı içerik üretmeye odaklayın emin olun hitleriniz artacaktır. SEO olarak en temel şeyleri kendiniz de çok basit şekilde yapabilirsiniz.

12-adimda-seo

 • Web sitenizi benzersiz, değerli veya çekici yapan şeyleri düşünün. Web sitenizin, alanınızdaki diğer sitelere göre daha fazla göze çarpmasını sağlayın.

 

Ben öğrendiğim bilgiyi size kendi dilimce özetlemeye çalıştım, kaynağından görmek istiyorum diyenler için Kaynakça:
https://support.google.com/webmasters/answer/35769
http://googlewebmastercentral.blogspot.com.tr/2015/09/repeated-violations-of-webmaster.html
http://googleblog.blogspot.com.tr/

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
webwebi
webwebi
Webwebi, siz değerli okuyucusuna blog rehberliği yapabilmek adına 1 adım önden araştırıp bu bilgisi size sunan oluşumdur. işte o yüzden, web demeden webwebi (:
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara