Google Trends

Nedir bu google trends ?

Google’un anlık ve istediğiniz tarihlerdeki arama oranlarını verdiği bir web sitesidir.
http://www.google.com/trends/

Bu siteden hangi ülkenin neyi en çok aradığını vs bilgileri rahatlıkla görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yukarıdaki linki tklayıp siteye girmeniz. Anlık ve genel bilgiler açılan ekranda direkt yer alacaktır. Ayrıca arama çubuğuna kelimenizi yazın ve hangi ülkede, şehirde hangi zaman diliminde en çok aranmış hemen tespit edin.

Güncelleme: (18/08/2015)

Daha önce Google Trends hakkında kısa özet geçmişim, şimdi daha detaylı bir göz atalım birlikte. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Google Trends bloggerlar için muhakkak takip edilmesi gereken bir platform. Çünkü, bir blogger’ın en büyük isteği sitesine hit almaktır. Hit almanın yolu da insanların aradığı şeyi tespit etmek ve o konuda bilgi paylaşımında bulunmaktır.

İşte bu doğrultuda Google Trends nasıl kullanılır ondan bahsedecek olursam, https://www.google.com/trends/hottrends#pn=p24 bağlantısından günlük aranma hacimlerini ve bunun sıralamasını görürsünüz. Günün popüler konularında yazacağınız makaleler ile sitenize hit alma şansınız oldukça yüksek.

[success]Google Trends ve Site içeriği ilişkisi hakkında tavsiye yazımız[/success]

Google Trends ile ayrıca Yılın popüler aramalarına bakabilirsiniz. Ayrıca bu bölümü kategorilere ayıran google size yardımcı da olmuş oluyor. Her yıl, yıl bitiminde o yıl en çok ne aranmış bunu listeler halinde görebilirsiniz. Bu bölüme erişmek için https://www.google.com/trends/topcharts bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bir başka bir özellik olarak ta aramaları keşfedebilirsiniz. Aratacağınız bir kelimenin hangi ülkede, hangi zaman diliminde aranma hacmini çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://www.google.com/trends/explore bağlantısını ziyaret etmeniz ve “Konuları keşfedin” bölümüne merak ettiğiniz arama kelimelerini yazabilirsiniz. Bu bölümde aradığınız kelimeye ait çıkan detay sayfasında yazdığınız kelimeyi arayanlar başka neleri aradı, liste başı ve son zamanlarda yüksek çıkışlı arama sonuçlarını görebilirsiniz.

[info]Google hakkında diğer yazdığım makaleri okumak ister misiniz ?[/info]

Ayrıca arama hacmi grafiğinin hem sağ üstünde yer alan “Tahmin” seçeneğini kullanarak, yakın gelecekteki aranma hacmi tahminini de görebilirsiniz.

Yazımı faydalı bulacağınızı umuyorum.

iyi bloglar…

 

Yazar Hakkında
Toplam 280 yazı
Ertugrul
Ertugrul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara